Baza wyszukanych fraz
Stroje regionalne i ludowe, suknie ślubne, materiał na firany

Siê sta³o siê... Zaczynam sie przymierzaæ do zakupu karabola ;D
(nie to ¿e znudzi³o mi sie bycie przewodnim - mam poprostu dosæ tej ma³ej atrapy a i bym waln±³ se z dzidy XD)

http://www.saguaromike.com/sklep/index.php?p100,francuski-muszkiet-wojskowy-charleville-1777

Oto i okazja (chyba na hindusa ;P) ze sklepu znajomych konfederatów. Mo¿liwe ¿e jakby zamówi³o parê osób to i by³yby zni¿ki...

Termin chwilowo odleg³y - gdzie¶ po³owa przysz³ego roku ale czy chêtni jacy¶ prócz mnie by byli..?


Ja odpadam
Ja w³a¶nie w ostatnich dniach przegl±da³am t± stronê i przymierza³abym siê w pewnej przysz³o¶ci do kupowania z niej Brown Bessa. Elvis powiedzia³, ¿e to wolty¿erskie, ale ludzie w ogóle mówi±, ¿e jest w b³êdzie i mia³am pytaæ, jak to w³a¶ciwie jest.
wolty¿erowie mieli broñ gwintowan± a ten braunbess jest g³adkolufowy


Karabin ze strony nie ma przewierconego otworu zapa³owego, znaczy - nie przeszed³ ¿adnych prób ci¶nieniowych - odradzam.

Co do Brownbessa: o ile dobrze pamiêtam, to nasi wolty¿erowie mieli zasadniczo t± sam± broñ co reszta piechoty (AN IX). Kuba z p2p ma Brownbessa i dobrze mu siê sprawdza. Jestem ostatni± osob±, która powinna tak pisaæ, ale proponujê, ¿eby, jak ju¿ siê kupuje karabin, to niech bêdzie to sprawdzony AN IX (jak najmniej nieregulaminowego ch³amu. :lol:
wlasciwie to nad brown bessem myslalam glownie dlatego, ze zamierzam sie tez bawic w marynarzy, ktorzy na aenki sie troche krzywia, choc by przeszlo, hm.
z drugiej strony wlasnie - jak to jest z tym otworem zapalowym? mnie tam ludzie mowili, ze wystarczy dac rzecz chocby do Remika, ze on otwor zapalowy sprawi i ze spokojnie bedzie strzelalo i nic nie powinno sie psuc.
boze, jak nie po polsku piszê. och rety.
Ja osobi¶cie sugerujê AN IX 1777 w wersji dla piechoty...

choæ zachêcam równie¿ do nabycia np prusaka?, bo jeszcze nie mamy...., angol od biedy te¿ przejdzie... w prawdzie nie by³ regulaminowy, ale móg³ trafiæ w rêce ¿o³nierzy 7 ppxw np w Hiszpanii... sztucery gwintowane by³y raczej rzadko¶ci±

wolty¿erowie mieli broñ gwintowan± a ten braunbess jest g³adkolufowy

A sk±d takie bajki? Woltki szczególnie od 1806-7 maj± generalnie t± sam± broñ co ka¿dy ¿o³nierz. Lepsz± broñ to mia³y wybrane oddzia³y np. angielskie, ale u Francuzów a tym bardziej XW tego nie u¶wiadczysz.
Je¶li robisz (a wydaje mi siê, ¿e tak) mundur na 1812 + to jedyny wybór to AN IX, bo wtedy dosz³y dostawy do XW tych karabinów.

EDIT

Na szybko pozwoli³em sobie zobaczyæ jeszcze co o tym pisali w ksi±¿ce Fuengirola 1810 K.Mazowskiego (z serii Bellony) i s± tam m.in. nastepuj±ce stwierdzenia:
- oddzia³y formowane w Polsce czêsto mia³y ró¿ne rodzaje broni na stanie
- oddzia³y skierowane do Hiszpanii otrzyma³y AN IX
- ¿o³nierze bêd± ju¿ w Hiszpanii wymieniali AN IX na zdobyczne karabiny angielskie, aczkolwiek jest to tylko wzmianka, bez skali i powodów takich dzia³añ (tak wiêc jakby¶ robi³ ¿o³nierza na Hiszpaniê to od biedy ten angol Ci pasuje)
- co prawda 7 nie posz³a w si³ach g³ównych na Moskwê ale wraca³a z hiszpanii i generalnie by³a uzbrojona w AN IX - wiêc w Polsce te¿ trudno sobie wyobraziæ aby uzupe³niano j± innymi karabinami.
- i ciekawostka ¿o³nierzy 4,7 i 9 pp z uwagi na lokalizacje i oddalenie od g³ównych si³ XW (jak i ich specyficzn± zale¿no¶æ od Francji) nie obowi±zywa³ rozkaz o zmianie umundurowania z 1810 roku (standardowe mundury granat plus bia³y rabat) - a przemundurowanie nast±pi³o dopiero podczas ³±czenia resztek pu³ków w jeden 4 pp w 1813 roku. Jednocze¶nie dziwne by³oby mundurowanie posi³ków i oddzia³ów z batalionu zak³adowego stacjonuj±cego w Polsce (szczególnie w latach 1810-1813) dla pu³ku w stary ju¿ nie produkowany model mundury - sprawa do badania, a wiêc do dzie³a .
O mon Dieu, psikus z tymi mundurami.
....ale ca³a historia 7 ppxw to jeden wielki psiku ja to wiedzia³em ju¿ 6 lat temu im wiêcej przeczytasz tym mniej masz pewno¶ci jak mog³o byæ... dlatego teoretycznie mo¿esz próbowaæ broniæ ka¿d± opcjê (oczywi¶cie bez przesady i w granicach zdrowej logiki popartej solidnymi materia³ami historycznymi- a tych jest troszkê i to w ró¿nych opcjach...)

pamiêtajcie jednak, ¿e w obrêbie jednego plutonu, sekcji d±¿ono raczej do jednolito¶ci tak by³o w ka¿dej armii nawet powstañczej i improwizowanej...
Jestem posiadaczem Brown Bess’a i muszê przyznaæ, ¿e sprawuje siê ca³kiem nie¼le. Z tego co pamiêtam mjr Sharpe w jednym z odcinków (chyba Orze³ Sharpe’a) „wycisn±” z ¿o³nierzy z South Essex cztery strza³y na minutê z tej broni, choæ trzeb przyznaæ, ¿e znacznie upro¶cili ³adowanie.
A tak ju¿ tak ca³kiem serio, to karabol jest krótszy od AN IX w zwi±zku z czym dla osób ni¿szych ³atwiejszy do nabijania. I to chyba jedyna jego zaleta. Du¿± wad± (to moja subiektywna ocena) jest mocowanie lufy do drewnianego ³o¿a. W przeciwieñstwie do stosowanych w AN IX b±czków, w Brown Bess’ach lufa mocowana jest na co w rodzaju bolców, które przy czêstym wymontowywaniu lufy do czyszczenia, wyrabiaj± otwory w drewnianym ³o¿u.
Tyle, ¿e do bie¿±cego czyszczenia karabinu nie trzeba lufy zdejmowaæ. Ja zdejmujê mniej wiêcej raz w roku.

Brown Bess produkcji hinduskiej wystêpuje w kilku modelach, najtañszy i najpopularniejszy jest India Pattern (ten krótki - 135 cm). Mozna kupiæ du¿o lepszy karabin firmy Pedersoli, ale za dwukrotnie wiêksz± cenê - i jest to model Short Land Pattern (produkowany od 1765 r.), d³ugo¶ci 145 cm. W czasie wojen napoleoñskich Anglicy u¿ywali ju¿ g³ównie modelu India Pattern.

Co do jako¶ci - nie odbiega ona od innych hindusów. Liche drewno, ko¶lawe zamki, czasem krzywa lufa (mamy i taki na stanie). Wszystkie wymagaj± prac mechanicznych w celu umo¿liwienia strzelania. Czêstym mankamentem jest ¼le spasowane krzesiwo - dziura miêdzy krzesiwem a panewk± jest tak du¿a, ¿e wysypuje siê proch - takich mieli¶my kilka. Do strzelania o³owiem nie bardzo siê nadaj±. W moim popêka³a kolba (fakt, ¿e po piêciu latach i brutalnym traktowaniu) - i jest to najczêstsza awaria prawid³owo konserwowanego karabinu. W karabinach z "naturaln± brunir±", jakie niektórzy maj±, szybko niszczy siê orzech, co czasami powoduje samozap³on w czasie ³adowania - skorodowany z±b puszcza zamek z pozycji neutralnej i nastêpuje strza³ - znam dwa takie wypadki.



© Stroje regionalne i ludowe, suknie ¶lubne, materia³ na firany Design by Colombia Hosting