Baza wyszukanych fraz
Stroje regionalne i ludowe, suknie ślubne, materiał na firany

KOMUNIKAT NUMER 1
Czoem,
uprzejmie informuj, e w dniu 2 padziernika 2013 odbya si narada i wybory dowdcy Dywizji XW. W spotkaniu wzili udzia dowdcy grup czonkowskich, wzgldnie ich przedstawiciele.
Na podstawie przeprowadzonego gosowania objem funkcj dowdcy dywizji na okres najbliszej kadencji, czyli do 2 padziernika 2015.
W zwizku z powyszym rozpoczynam przesyanie biecych komunikatw, informujcych o wszystkich aktualnych dziaaniach dywizji. Celem jest szybkie zapoznawanie wszystkich onierzy - ktrzy wszak w gruncie rzeczy dywizj stanowi - z planami dywizji, oraz stopniem ich realizacji.
Na miesic padziernik zadaniem dla nas wszystkich priorytetowym, a w zasadzie jedynym, pozostaje mobilizacja i sprawne przeprowadzenie suby dywizji w Bitwie Lipskiej, najwaniejszej batalii kampanii.
Bezpiecznej drogi, do zobaczenia pod Doelitz.
Pozdrawiam,
W.Zubek
szef batalionu


KOMUNIKAT NUMER 2
Czoem,
chciabym poinformowa o realizacji zada padziernikowych, oraz planach na miesic listopad.
1. LIPSK.
Bitwa pod Lipskiem bya priorytetem dziaa dywizji w poprzednim miesicu, oraz najwaniejszym punktem kampanii 2013. Tote z prawdziw przyjemnoci podaj dane o naszych osigniciach, bdcych efektem stara przynajmniej kilku ostatnich miesicy.
Wedug OdB batalion nasz stanowi IIgi batalion 2giej Brygady, (w ustawieniu brygady na placu bitwy lewoskrzydowy) dowodzonej przez gen. F. Simona. Warto jasno podkreli, e bya to najliczebniejsza (okoo 450 osb) i zoona z najlepiej wyszkolonych batalionw (uni-niemiecki O.Schmidta, czeski CENS J.Samka, i polski) brygada, umieszczona zatem na gwnym kierunku natarcia. Z czego cieszy si wypada.
Batalion by nastpujco sformowany nastpujco (w nawiasie liczba onierzy) i dowodzony:
Szef batalionu (1): WZ
Sekcja doboszy (9): zbiorcza, d-ca .Moejewski;
I pluton: d-ca sier.Kuba;
1 sekcja (16), na bazie 2pp i 18pp, d-ca j.w.;
2 sekcja (14), na bazie 2pp, d-ca st.sier. Krakus;
II pluton: d-ca adj.podof.Johnny;
3 sekcja (14), na bazie 7pp i 1pp, d-ca j.w.:
4 sekcja orowa (14), na bazie 4pp, d-ca sier. P.Staniszewski, oficer orowy A.Czartoryski;
III pluton: d-ca st.sier. Remik;
5 sekcja (18 ), na bazie 12pp, d-ca j.w.;
6 sekcja (17), na bazie 3pp, d-ca st.sier. Sieni;
IV pluton (lekki): d-ca adj.podof. Pitrek;
7 sekcja (14), na bazie 4pp, d-ca j.w.;
8 sekcja (14), na bazie 4pp, d-ca sier. Filip;
oraz pewna liczba markietanek;
Razem batalion liczy 131 onierzy, co jest rekordem wszystkich dotychczasowych kampanii (do tego z bardzo jednolitym umundurowaniem). Trzeba zaznaczy, e stan liczbowy nie zosta osignity kosztem jakoci, przeciwnie, pododdziay nie dopasowane pod wzgldem wyszkolenia czy umundurowania zostay przekazane do innych batalionw.
Na zakoczenie doda naley, e w batalii uczestniczyy rwnie nalece do dywizji trzy dziaony artylerii, wraz z okoo 20 onierzami obsugi, jednak ze wzgldu na rejon dziaania batalionu operoway w gwnej formacji artylerii.
2. AUSTERLITZ.
Trudno dowolnemu wydarzeniu rwna si rang z batali lipsk, niemniej wanie Austerlitz jest warte, by by ostatnim etapem na szlaku kampanii, tu przed zimowym snem. Nie jest to wprawdzie rocznica okrga, ale za to doskonae miejsce do zakoczenia rekonstrukcyjnego roku - i tam zreszt koczymy szlak bojowy od omiu lat.
Dlatego te ju w tym tygodniu spodziewane s blisze dane o imprezie, po czym rozpocznie si mobilizacja. Suba pod Austerlitz bdzie priorytetem dziaa dywizji na listopad.
Pozdrawiam,
W.Zubek
szef batalionu
KOMUNIKAT NUMER 3
Czoem,
1. Priorytet dziaania Dywizji na miesic listopad zosta zrealizowany w bitwie pod Austerlitz. Mimo wyranego zmczenia sezonem Dywizja wystawia niewielki batalion (50 onierzy i kilka markietanek), skadajcy si z czterech sekcji, wystawionych zasadniczo przez puki, w kolejnoci: 2pp, 12pp, 4pp, 7pp. Dowdcami poszczeglnych plutonw, wzgldnie sekcji, byli odpowiednio: sgt. Kuba, sgt.maj. Remik, adj,s-off. Pitrek, cap. Mpi. Do funkcjonowania tego batalionu najmniejszych zastrzee mie nie mona.
W miesicu grudniu aktywno pjdzie dwutorowo.
2. Po pierwsze, zblia si kampania francuska 1814 roku. Bdzie ona wyjtkowo trudna do zaplanowania, poniewa: odlegoci do terenu dziaania s bardzo znaczne, a nasza znajomo rekonstrukcyjnych imprez francuskich saba. Dlatego zasadniczym celem najbliszych tygodni bdzie przygotowanie kampanii 1814-2014, a to przez: zebranie danych o wydarzeniach, wybr optymalny pod wzgldem dat i jakoci imprez, kontakt z organizatorem, wreszcie zgoszenia i rejestracje dywizji. Plan bdzie utworzony na bazie dowiadcze z kampanii 2012 i 2013, bo one faktycznie pokazuj moliwoci mobilizacyjne i wyjazdowe oddziaw dywizji.
3. Drugorzdnym dziaaniem, cho bezporednio zwizanym z powyszym, bdzie skompletowanie sztabu, rozumianego jako zesp ludzi (w rozmiarze okrelonym z grubsza w statucie Dywizji), odpowiedzialnych za wyznaczone, wedug potrzeb dywizji, zakresy dziaania. Celem funkcjonowania takiego sztabu, i kadego z jego pracownikw, bdzie dziaalno suebna na rzecz onierzy i jednostek liniowych, ktre s dla Dywizji najwaniejsze. Zesp powinien skada si z onierzy aktywnych w kampaniach, chccych i mogcych powici czas na dodatkowe dziaanie na korzy Dywizji, i to bez szkody dla ich dalszej suby liniowej, bo ta zawsze pozostaje priorytetem.
4. Pozostae zalege sprawy, zwaszcza typu bd formalnego, realizowane o tyle tylko, o ile czas pozwoli.
Pozdrawiam,
W.Zubek
szef batalionu
KOMUNIKAT NUMER 4 (Kampania francuska)
Czoem,
miesic grudzie, jak wspomniano, by powicony planowaniu tegorocznego szlaku bojowego Dywizji, czyli kampanii francuskiej 1814 - 2014. Chciabym przedstawi jak najszybciej wyniki tych przygotowa.
Uprzejmie informuj, e po zebraniu danych sztabowych, oraz uwzgldnieniu wymaga opisanych poprzednio co do wagi imprez, rozmieszczenia w kalendarzu, czy utrzymania poziomu wyszkolenia dywizji, optymalnie ukadaj si nastpujce imprezy/batalie:
ROK 2014
18.01 - PAAC POD BLACH, Warszawa, uroczyste zakoczenie kampanii 1813, inauguracja kampanii 1814, bal Dywizji;
14 - 16.02 - MONTEREAU, Francja, 200-rocznica;
4-6.04 - REIMS, Francja, 200-rocznica;
30.05-1.06 - MONTMIRAIL, Francja, 200-rocznica;
18-20.07.2014 - POMIECHWEK;
15-17.08 - BDOMIN, szkoleniowa;
19-21.09 - MALMAISON, Francja, zakoczenie kampanii;
28-30.12 - AUSTERLITZ, Czechy, szkoleniowa;
Dane o poszczeglnych imprezach, ich organizatorach, i mobilizacji do nich bd zamieszczane na bieco, w osobnych tematach.
Pozdrawiam,
W.Zubek
szef batalionu


KOMUNIKAT NUMER 5
Czoem,
wiele wydarze ju w poprzednich dwch kampaniach, oraz wszystkie przygotowania do obecnej, zwaszcza od strony organizacyjnej, zostay opracowane przy wsppracy zespou ludzi, ktrzy dowiedli sprawnoci i zapau w tych ochotniczych obowizkach.
Okrelenie "sztab" w naszej rekonstrukcji nie ma pochlebnych konotacji, i nie bez powodu kojarzyo si z instytucj do nieprzydatn. Nie jest to jednak powd, by zadania tego typu zaniedba, zwaszcza przy rozbudowie dywizji.
Tym razem jestem przekonany, e udao si zgromadzi grup, ktrej czonkowie, w niczym nie uchybiajc swym obowizkom liniowym - zawsze najwaniejszym - maj zapa, czas i umiejtnoci, by dodatkowo spenia zadania sztabowe - suebne wobec potrzeb jednostek liniowych.
Dlatego proponuj nastpujcy skad sztabu dywizji (z nastpujcym podstawowym zakresem obowizkw):
Adiutant dywizji: Andrzej HUCU Stpnikowski, furier z 4pp (listy zgosze i mobilizacji, listy OdB, komenda placu, listy odw, karty identyfikacji, inne sprawy biece);
Adiutant: Andrzej Chyra, fizylier z 12pp (wyszukiwanie informacji o imprezach, kontakt z organizatorami wybranych wydarze, formalnoci zwizane z rejestracj, informacje o obiektach historycznych moliwych do zwiedzenia w czasie wyjazdu, inne biece sprawy wyjazdowe);
Adiutant: Marcin BRYKIET Ochman, sierant z 2pp (strona internetowa dywizji, zapewnienie informacje internetowej o dywizji, zbieranie danych i materiaw do archiwizacji osigni dywizji, inne sprawy biece);
Inspektor piechoty: Adam KUBA Uszyski, sierant z 2pp (wsparcie przy wyszkoleniu piechoty, zwaszcza w zakresie unifikacji manewrw wrd jednostek, oraz szkolenia unifikujcego dla jednostek wsppracujcych z dywizj, wzgldnie jednostek doczajcych do dywizji);
Stanowiska inspektora kawalerii i artylerii pozostaj na razie nie obsadzone. Mam nadziej, e w najbliszym czasie obsadzimy pozycj tamburmajora.
Na objcie funkcji zgodzili si sami zainteresowani, jak i ich przeoeni.
Pozdrawiam,
W.Zubek
szef batalionu
na kampanie we Francji sie pisze
KOMUNIKAT NUMER 6
Czoem,
uprzejmie informuj, e w dniu 15 stycznia 2014 roku, w warszawskim Arsenale, odbyo si spotkanie dowdcw i przedstawicieli grup tworzcych dywizj, na ktrym przedstawiono wyniki pracy sztabowej nad rozplanowaniem kampanii francuskiej 1814 - 2014.
Dnia 18 stycznia, zgodnie z planem, na dziedzicu Paacu pod Blach odby si apel, na ktrym podsumowano kampani niemieck, oraz uroczycie zainaugurowano kampani francusk. Stawio si niemal 50 onierzy z pukw: 2pp, 4pp, 7pp, 8pp, artylerii SAD. Obecnym na apelu weteranom walk pod Luetzen zostay wrczone odznaki pamitkowe GROSSGOERSCHEN 1813-2013. Powagi dodaway cztery obecne sztandary: znaki 2pp, 4pp, 7pp i Artylerii.
Wieczorny bal w Falentach, przy liczebnoci na poziomie osiemdziesiciu goci - co zreszt wynika niejako z liczby na apelu - by tradycyjnie najliczebniejszy, ale znacznie waniejsze jest, e wrd goci-onierzy byli przede wszystkim weterani kampanii niemieckiej spod Luetzen, Kulm, Dennewitz i Lipska.
Dziaaniem priorytetowym na miesic luty jest wystawienie reprezentacji dywizji na bitw pod Montereau.
Pozdrawiam,
W.Zubek
szef batalionu
KOMUNIKAT NUMER 7
Czoem,
uprzejmie informuj o zrealizowaniu planu dziaania Dywizji na miesic luty. Zamierzeniem by udzia w obchodach dwusetnej rocznicy batalii pod Montereau 1814 - 2014. Rekonstrukcja miaa miejsce w dniach 14 -16 lutego 2014, w samym Montereau, nieopodal sawnych mostw.
Reprezentacja dywizji liczya 19 onierzy (i kilka markietanek). Z wojska utworzono II pluton (d-ca plutonu WZ, dowdca drugiej sekcji sgt-maj Krakus), ktry wraz z I plutonem piechoty liniowej (czeskiego CENS, d-ca porucznik Renne Ragas, orowy cpt. Jan Dvorak), pod wsplnym dowdztwem cpt. adj-maj. Jakuba Samka tworzy pbatalion ("Dywizja Duhesme"). Bitwa wysza do dynamicznie, a wspdziaanie plutonw CENS bardzo sprawnie.
Poza zwiedzeniem Montereau i pamitek po bitwie uczestnicy wyjazdu zwiedzali te inne miejsca zwizane z epok, jak np. muzeum Legii Honorowej czy paac w Fontainebleau. Wyjazd okaza si do trudny, gwnie ze wzgldu na odlegoci do przebycia.
W miesicu marcu nie ma w planie priorytetowych rekonstrukcji bitewnych, co jest wyjtkiem. Dlatego czas zostanie wykorzystany na uporzdkowanie spraw organizacyjnych.
Pozdrawiam,
W.Zubek
szef batalionu
4-6.04 - REIMS, Francja, 200-rocznica; ??
KOMUNIKAT NUMER 8
Czoem,
w miesicu kwietniu priorytetem dywizji bya dwusetna rocznica bitwy pod Reims z 1814 roku. Cel zosta zrealizowany zaraz na pocztku miesica (4 - 6.IV.2014).
Reprezentacja dywizji skadaa si z 23 osb (21 onierzy i 2 markietanki). Kadr wystawiy puki 2pp (13), 7pp (3) i 12pp (5). Dowodzi szef batalionu, drug sekcj adj-podof. Johnny z 7pp.
Pluton ten suy jako 3ci w batalionie "B", ktrego dowdc by Philippe Roucoux z 4e de Ligne. Batalion tworzyo 97 onierzy z pukw lekkich: 4 i 8, liniowych: 4, 8, 37, 40, 67, 96, oraz 3 szwajcarskiego. Orem batalionu by sztandar puku szwajcarskiego.
Suba bya mczca, ze wzgldu na dwie bitwy i dugi przemarsz, mimo to pluton wypad znakomicie - take w ocenie innych wojsk - gwnie poniewa zoony by z weteranw poprzednich kampanii.
Organizacja wyjazdu, po dowiadczeniach z Montereau, przebiega bardzo sprawnie, cho wyprawa bya rwnie mczca.
W trakcie przejazdu uczestnicy zwiedzili pole bitwy pod Verdun (m. in. forty Vaux i Douaumont), samo Reims, oraz paac i ekspozycj napoleosk w Witaszycach.
Pozdrawiam,
W.Zubek
szef batalionu
KOMUNIKAT NUMER 9
Zakoczya si operacja Dywizji XW pod Montmirail. Bya to trzecia i ostatnia batalia dwusetnych rocznic kampanii francuskiej 1814-2014. Na wszystkich z nich wojsko polskie byo reprezentowane wanie przez oddziay dywizji.
Dywizja wystawia batalion piechoty (I-szy batalion w brygadzie liniowej Jana de Coster). Piechot tworzyy ponadto batalion gwardii i drugi batalion liniowy Oliviera Schmidta (ale w sile mocnej brygady).
Batalion by nastpujco sformowany i obsadzony kadrowo nastpujco (w nawiasie liczba onierzy):
Szef batalionu (1): WZ;
Sekcja doboszy (2);
I pluton (czoowy, sformowany z weteranw kampanii francuskiej): d-ca sier.Kuba;
1 sekcja (10), na bazie 2pp, d-ca j.w.;
2 sekcja (10), na bazie 2pp, d-ca st.sier. Krakus;
II pluton: (pluton centralny, orowy), d-ca d-ca adj.podof.Pitrek;
3 sekcja orowa (12), na bazie 4pp, d-ca j.w., Orowy sier. S.Tomanek;
4 sekcja (11), na bazie 4pp, d-ca kap. Filip;
III pluton: d-ca d-ca adj.podof.Johnny;
5 sekcja (12), na bazie 7pp i 129pp, d-ca j.w.;
6 sekcja (10), na bazie Legii Nysa, d-ca st.sier. Krzychu;
oraz pewna liczba markietanek (okoo 4).
Razem 68 onierzy.
Na wzmiank w rozkazie zasuguje oglne wyszkolenie batalionu, ktry nie ustpowa najlepszym jednostkom europejskim mimo dugiej przerwy, oraz pododdzia z Nysy, ktry doskonale uzupeni skad dywizji.
Dla urozmaicenia podry czonkowie wyprawy zwiedzili te indywidualnie miejsca zwizane z histori militarn: Lini Maginota i Panzermuzeum Munster, jak rwnie pewn ilo pomnikw i paacw.
Pozdrawiam,
W.Zubek
szef batalionu
KOMUNIKAT NUMER 10 (MOBILIZACJA WATERLOO)
Czoem,
ogoszona zostaa rekrutacja na Waterloo. Po konsultacjach z innymi batalionami zagranicznymi, wystpimy do organizatorw o moliwo wsplnej rejestracji polskich grup, aby moliwe byo wsplne ubezpieczenie, karty parkingowe, opaski ID, itp. Ewentualne zapisy indywidualne, jeli oka si konieczne, bd miay doczony kod, przypisujcy do dywizji/batalionu (np. brygada CENS).
Wstpne plany sztabowe zakadaj odtworzenie korpusu, ktry miaby cztery dywizje, kada po cztery bataliony. Tym samym byaby to najwiksza dotychczasowa formacje rekonstrukcyjna.
Celem Dywizji XW jest znalezienie si w tym gronie, dziki wystawieniu samodzielnego (w sensie zdolnoci do wszelkich manewrw) polskiego batalionu - nadto jako jednego z najwikszych i najlepiej funkcjonujcych. Tak, jak wiele razy do tej pory bywao.
Pozostaje zatem najbliszy rok na przygotowania indywidualne. Szkolenie i przygotowanie zespoowe moe zosta zrealizowane w trzech etapach: na Bdominie, Austerlitz i na wiosennych manewrach (s to trzy miejsca, gdzie moliwy jest trening wspdziaania plutonw).
W razie nowych pilnych wiadomoci bd podawane na bieco.
Pozdrawiam,
W.Zubek
Szef Batalionu
KOMUNIKAT NUMER 11 (MALMAISON)
Czoem,
z radoci podaj, e zakoczya si operacja Dywizji XW pod Malmaison. Impreza ta bya zwieczeniem kampanii, zatem obsadzonym przede wszystkim przez jej weteranw, uczestnikw bojw pod Montereau, Reims i Montmirail.
Dywizja wystawia pluton reprezentacyjny w skadzie 25 onierzy, reprezentujcych puki 2gi (13), 4ty (2), 7my (3), 12ty (5), Nys (2). Uroczystoci skaday si gwnie z parad i przemarszw, w niewielkim stopniu szkolenia.
Niezalenie do obowizkw suby dobrze wypada cz edukacyjna, obejmujca tym razem zwiedzanie paacw w Wersalu, Trianon i Malmaison.
Tym samym zrealizowany zosta plan dziaania dywizji w tegorocznej kampanii, ogoszony w komunikacie numer 4 (3.01.2014).
Dane liczbowe dotyczce caoci, jak i poszczeglnych operacji, wraz z wkadem poszczeglnych pukw w wysiek wojenny, podam osobno, niezwocznie po podliczeniu.
Pozdrawiam,
W.Zubek
Szef Batalionu
KOMUNIKAT NUMER 11 (AUSTERLITZ)
Czoem,
co roku Austerlitz jest dla CENS zwieczeniem sezonu. W pewien sposb rwnie dla nas - tam najczciej spotykaj si wreszcie wszystkie puki, niezalenie od tego, jaki szlak przebyy w kampanii.
ZADANIE
Wedug OdB batalion nasz stanowi IIIgi batalion (polski liniowy) zbiorczej brygady (gwardyjski, liniowy i polski bataliony) dowodzonej przez adj.-maj. Jakuba Samka. W pocztkowym ustawieniu brygady na placu bitwy by to batalion rezerwowy za lewym skrzydem, nastpnie ju do koca prawoskrzydowy.
Batalion by nastpujco sformowany nastpujco (w nawiasie liczba onierzy) i dowodzony:
Szef batalionu (1): WZ
Sekcja doboszy (7): zbiorcza, d-ca .Moejewski;
I pluton: d-ca st.sier.Krakus;
1 sekcja (20), na bazie 2pp, d-ca j.w.;
2 sekcja (18 ), na bazie Legii Nysa uzupenionej 8pp, d-ca st.sier. Krzychu;
II pluton: d-ca adj.podof.Pitrek;
3 sekcja (18 ), na bazie 4pp, d-ca j.w.:
4 sekcja (18 ), na bazie 4pp, d-ca kapral Filip;
III pluton: d-ca adj.podof. Johnny;
5 sekcja (20), na bazie 7pp, 129pp, 3pp, d-ca j.w.;
6 sekcja (17), na bazie 12pp, d-ca sier. Klemens;
Razem 120, w tym onierzy 112, 7 doboszy, 1 kapelan, kilka markietanek.
SZKOLENIE
Austerlitz byo drugim, po Bdominie, etapem przygotowania Dywizji do przyszorocznej kampanii - zatem w praktyce do Waterloo. Dlatego, niezalenie od bitwy, wprowadzony zosta element szkoleniowy. Polega on na sprawdzeniu w praktyce, jak sprawdza si zbudowanie batalionu na wyjtkowo duych pododdziaach - sekcje i plutony miay odpowiednio po okoo dwadziecia i czterdzieci osb.
Wynik testu jest w zasadzie pozytywny. Oczywicie okazao si, jak mona byo oczekiwa, e taka formacja jest powolniejsza, bardziej ociaa, oraz potrzebuje uwzgldnienia bardzo znacznej przestrzeni do rozwinicia. Ale manewry przebiegay normalnie, sprawnie i bez bdw. Zatem mona przyj, e budowa batalionu na 40-osobowych plutonach jest moliwa, przynajmniej na poziomie trzech-czterech plutonw.
Pozdrawiam,
Waldemar Zubek
szef batalionu
WATERLOO 2015

Armia Pnocy (dowdca marszaek F. Simon);
Iszy Korpus (dowdca genera dyw. O. Sokoow);
3ci (polski) batalion piechoty liniowej (dowdca ppk W. Zubek);

Batalion by nastpujco sformowany nastpujco (w nawiasie liczba onierzy) i dowodzony:
Szef batalionu (1): WZ;
Sekcja doboszy (9): zbiorcza;
I pluton: d-ca st. sier.Kuba Uszyski;
1 sekcja (20), na bazie 2pp i 7pp, d-ca j.w.;
2 sekcja (19), na bazie 12pp, 129pp, 3pp, d-ca st.sier. R. Pacer;
II pluton: d-ca adj.podof. P. Sawiak;
3 sekcja (20), na bazie 4pp, d-ca j.w.:
4 sekcja orowa (20), na bazie 4pp, d-ca kapral sier. F. elewski, orowy st. sier. S. Tomanek;
III pluton: d-ca st.sier. K. Poniak;
5 sekcja (17), na bazie Legia Nysa i 9pp, d-ca j.w.;
6 sekcja (19), na bazie 8pp i 18pp, d-ca st.sier. J. Nowicki;
IV pluton (ukraiski): d-ca por. Adamienko (adj.podof. J. Nacz przydzielony jako oficer cznikowy);
7 sekcja (14), na bazie 2pp Legii Nadwilaskiej, d-ca j.w.;
8 sekcja (13), na bazie 2pp Legii Nadwilaskiej;
Razem onierzy 153, tudzie kilka markietanek.
Skad batalionu zosta zmontowany z nastpujcych oddziaw nalecych Dywizji/CENS: 2pp, 3pp, 4pp, 7pp, 12pp, Legia Nysa, 129pp, oraz przyporzdkowanych na miejscu: 8pp, 9pp, 18pp (BY), 2pp Legii Nadwilaskiej (UA);
W batalii bra te udzia dziaon artylerii polskiej (dowdca kpt. W. Borkowski) ale przydzielony bezporednio do baterii artylerii.
Pozdrawiam,
W.
KOMUNIKAT NUMER 14
Czoem,
uprzejmie informuj o dalszej rozbudowie Dywizji XW. Na podstawie gosowania przedstawicieli poszczeglnych dywizji, ktre odbyo si w dniu 29 padziernika 2015, pozytywnie zostay rozpatrzone podania nastpujcych grup rekonstrukcyjnych:
GRH Puk 8my Piechoty XW;
GRH Puk 9ty Piechoty XW;
W praktyce oznacza to zjednoczenie caej aktywnie dziaajcej w polskiej rekonstrukcji napoleoskiej piechoty w jednej organizacji.
Jednoczenie informuj na mocy jednogonej decyzji rady dywizji, e kadencja obecnych wadz zostaa przeduona do koca grudnia. Ma to na celu wyrwnanie okresu dziaania sztabu z rokiem kalendarzowym, aby uatwi planowanie kampanii.
Pozdrawiam,
W.Zubek
szef batalionu
KOMUNIKAT NUMER 15 (AUSTERLITZ 2015)
Czoem,
tym razem tytuem do sawy imprezy sawkowskiej byo nie tylko zwieczenie roku, co rwnie do okrga 210. rocznica wydarzenia. Dla naszej dywizji stao si kluczowym wydarzeniem drugiego procza 2015.
ZADANIE
Wedug OdB batalion nasz stanowi IIgi (polski) batalion liniowy zbiorczej dywizji (woski, polski i francuski bataliony liniowe) dowodzonej przez generaa dywizji Olega Sokoowa. Stanowi najsilniejsz liczebnie cz formacji.
W pocztkowym ustawieniu dywizji na pozycjach wyjciowych by to batalion centralny dywizji, przeznaczony do rozwinicia si i walki w szyku zwartym. W czasie bitwy, jakkolwiek chaotycznej, faktycznie peni tak rol, stanowic rdze formacji, jaka zaatakowaa z flanki i nastpnie spychaa ku wzgrzom oddziay rosyjskie.
Batalion by nastpujco sformowany nastpujco (w nawiasie liczba onierzy) i dowodzony:
Szef batalionu (1): WZ
Adiutant (1): Dariusz Nawrot
Sekcja doboszy (7): zbiorcza, d-ca tamburmajor M.Pikua;
I pluton: d-ca kapral Filip;
1 sekcja (22), na bazie 4pp, d-ca j.w.:
2 sekcja (20 ), na bazie 4pp (16) i 12pp (4), d-ca kapral S.Witczak;
I pluton: d-ca st.sier.Krakus;
3 sekcja (20 ), na bazie 2pp, d-ca j.w., sekcja orowa, orowy fizylier Cichy;
4 sekcja (17 ), na bazie 7pp (5), 129pp (6) uzupenionej 9pp (6 ), d-ca adj.podof. Johnny;
III pluton: d-ca st.sierant Krzychu;
5 sekcja (20 ), na bazie Legia Nysa (15) i 18pp (5) j.w.;
6 sekcja (21), na bazie 3pp (10 ) i 8pp (11), d-ca st.sier. Sieni;
kapelan dywizyjny (1);
Razem 130, w tym onierzy 122, 7 doboszy, 1 kapelan, oraz pozaetatowo kilka markietanek.
WNIOSKI
Po zeszorocznym Austerlitz, wiczeniach dywizyjnych i tegorocznym Waterloo ustawienie mniej licznych, ale znacznie silniejszych plutonw staje si norm - oznacza to w praktyce sekcje dwudziestoosobowe. onierze, zwaszcza funkcyjni, przywykli do nieco wolniejszych manewrw i potrzeby wikszej przestrzeni, w zamian uzyskujc bardzo siln formacj liniow - bodaj najmocniejsz na tegorocznym polu bitwy trzech cesarzy.
Pozdrawiam,
Waldemar Zubek
szef batalionu



© Stroje regionalne i ludowe, suknie lubne, materia na firany Design by Colombia Hosting