ďťż
Baza wyszukanych fraz
Stroje regionalne i ludowe, suknie ślubne, materiał na firany

ODBUDOWA KAWALERII LINIOWEJ WIELKIEJ ARMII PO KLĘSCE 1812 ROKU

Autor: Marcin Baranowski
Wydawnictwo: Napoleon V
Oprawa: Twarda
Strony:



Nota wydawcy: Okres napoleoński wciąż cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem historyków. Dzięki wysiłkom badaczy powstają nowe prace, przybliżające rozmaite problemy dotyczące tej niezwykle barwnej i dynamicznej epoki. Pomimo to ciągle odnaleźć można obszary słabiej zbadane lub niemal w ogóle nieznane. Do tego rodzaju zagadnień należy kwestia odbudowy i reorganizacji kawalerii liniowej Wielkiej Armii po klęsce 1812 roku, co stanowi przedmiot niniejszej rozprawy.
Jej najważniejszym zadaniem jest analiza skomplikowanego procesu, jaki stanowiło odtwarzanie jednostek frontowych jazdy Wielkiej Armii po ich kompletnym niemal wyniszczeniu podczas kampanii rosyjskiej. Odbudowa oddziałów kawalerii okazała się znacznie trudniejsza, niż w przypadku innych rodzajów broni. Należało nie tylko powołać nowe roczniki poborowych, ale również zatroszczyć się o ich wyszkolenie, umundurowanie, uzbrojenie oraz zakup wierzchowców. Sprawę komplikowało wyczerpanie psychiczne i fizyczne weteranów powracających z Rosji, a także bałagan administracyjny.
Trzeba zaznaczyć, że opracowanie dotyczy wyłącznie kawalerii liniowej, rozumianej jako oddziały konnicy przeznaczone do służby w pierwszej linii. Proces odbudowy jazdy gwardii przebiegał na nieco innych zasadach i dlatego stanowi odrębne zagadnienie.
Prace nad odtwarzaniem jednostek kawalerii prowadzono jednocześnie w ośrodkach zapasowych na terenie Francji oraz Związku Reńskiego, Królestwa Prus i Księstwa Warszawskiego, co wyznacza ramy geograficzne omówienia. Jako wydarzenia graniczne przyjęto 5 grudnia 1812 roku – moment wyjazdu Napoleona ze Smorgoni do Paryża – oraz 1 maja 1813 roku, kiedy połączone jednostki nowej Wielkiej Armii, pod dowództwem cesarza, rozpoczęły działania pod Lützen.
Materiał został podzielony na cztery części. W rozdziale pierwszym przedstawiono motywy opuszczenia resztek Wielkiej Armii przez Bonapartego i jego wyjazdu do Francji. Szczegółowo opisano również sam przebieg podróży, z położeniem akcentów na postoje w Warszawie, Dreźnie i Moguncji, co było bezpośrednio związane z kwestią odbudowy armii. Rozdział drugi to próba charakterystyki stanu Cesarstwa Francuskiego na przełomie lat 1812 i 1813, ze szczególnym uwzględnieniem nowego poboru rekruta. Trzecia partia tekstu zawiera analizę kondycji, w jakiej znajdowała się konnica Wielkiej Armii w momencie opuszczenia terytorium Rosji. W tym samym rozdziale zostały uwzględnione wstępne działania podjęte przez cesarza we Francji, pierwsze przemiany organizacyjne w Korpusach Kawalerii Rezerwowej, a także problemy związane z zakupem wierzchowców. Ostatnia i jednocześnie najbardziej obszerna część omówienia skupia się na odwrocie jednostek jazdy nad Łabę, gdzie przeprowadzono kluczowe działania, zmierzające do jej odtworzenia. W rozdziale tym przedstawiono ponadto problem wystawienia jednostek kawalerii przez państwa sprzymierzone z Cesarstwem oraz przebieg działań wojennych z udziałem jazdy francuskiej w kwietniu 1813 roku.
Odbudowa kawalerii liniowej Wielkiej Armii po klęsce 1812 roku nie doczekała się, jak dotąd, oddzielnego opracowania. Pewne wzmianki na ten temat można jednak znaleźć w starszych, ale znakomitych publikacjach pióra Charrasa, Rousseta, Morvana, Clementa, oraz Reboula. Na szczególną uwagę zasługuje studium generała René Tournesa, dotyczące działań na przełomie kwietnia i maja 1813 roku. Tournes, jako zawodowy oficer metodycznie przeanalizował plany obydwu stron i pokazał sposoby ich realizacji. Wykorzystał pokaźną ilość materiałów zgromadzonych we francuskich Archives Nationales i pozostawił szereg celnych uwag, dotyczących jakości oddziałów odbudowanej Wielkiej Armii.


Ja z przyziemnym wnioskiem, chyba wszystkie wymienione pozycje w księgarni wydawnictwa Napoleonv, nie mają podanej ceny u nas na forum, też na stronie wydawcy cena jest prawie zawsze do uzgodnienia. Może taka jest taktyka menadżerska, ale nas na forum to nie obowiązuje- ludzie jak kto wie (bez podstekstu do Admina bo może też nie wiedzieć) -niech pisze jaki jest przedział cenowy za pozycje wydawniczą, by ceny nie krążyły pocztą pantoflową.
Wiem, że zawsze można pisać do wydawcy, ale dla szybkiej orientacji cenowej chyba wystarczy, jak notka o "sugerowanej cenie" znajdzie się na naszym forum.
Witam!

Na stronie Napoleon V (ciekawe jak to czytać - Napoleon piąty czy Napoleon fał) nie ma cen przy książkach, które są dopiero zapowiadane. Jak sie wydrukują to pewnie cena się pojawi.

Piotrek
Pitrek wszystko wiadome, ale chyba mnie rozpieściła np. strona Bellony gdzie wiem kiedy i za ile będzie zapowiadana pozycja.Rozumiem, że N5 to małe wydawnictwo i wiele rzeczy po ludzku idzie jak idzie, ale sugerowana cena mogła by być (podkreślam sugerowana, a nawet na zasadach d..okrycia nawet plus minus zakres ceny), nie wymagam nakładu, ani czasu wydania( no może choć w zakresie półrocza).
Swoją drogą niektóre zapowiedzi trwają i trwają, na wigilii pułkowej gadało się m.in.pantoflowo o cenie za "Armie..." Rousselota, idzie już 4 miesiąc, żeby chociaż znać półrocze wydania...



Napoleon V (ciekawe jak to czytać - Napoleon piąty czy Napoleon fał

To od VAINQUEUR !!!

To od VAINQUEUR !!!
No Baronie ,zabłysłeś mi jakoś do głowy to nie przyszło
No wiesz, mam w rejonie pracy prawdziwego Francuza, no i właśnie go spytałem i jak mi zaczął wyliczać....



© Stroje regionalne i ludowe, suknie ślubne, materiał na firany Design by Colombia Hosting