Baza wyszukanych fraz
Stroje regionalne i ludowe, suknie ślubne, materiał na firany


Autor: MICHA£ KAMIÑSKI
Data: 2011-05-01 14:20:57
Temat: Jako¶æ Wody w Pucku
Tre¶æ pytania:
Panie Burmistrzu Mam Pytanie dotycz±ce Jako¶ci Wody w Pucku, W przeprowadzonych badaniach na w³asn± rêkê wyniki pokazuj± podwy¿szone stê¿enie jonów wapnia i ¿elaza, po ka¿dej k±pieli wystêpuj± zmiany skórne , czy mo¿na liczyæ na poprawê jako¶ci wody w najbli¿szym okresie . woda te¿ jest s³abo natleniona

Witam,
z danych wynika, ¿e stan naszej wody w mie¶cie jest dobry. Je¶li jednak jest potrzeba, by zapoznaæ siê szczegó³owiej z wynikami analizy wody, zapraszam do siedziby Puckiej Gospodarki Komunalnej w Pucku.
Pozdrawiam
Marek Rintz

Szanowny Panie Burmistrzu,
W nawi±zaniu do Pana odpowiedzi udzielonej Micha³owi Kamiñskiemu chcia³bym powróciæ do tematu wody. Ja osobi¶cie nie potrzebujê ¿adnych badañ, by stwierdziæ, ¿e woda w Pucku jest twarda i brudna. Pierwsze widzê po grubej warstwie kamienia w czajniku i na kranach, a drugie na zespole filtrów jakie z konieczno¶ci (dla dobra dzieci) zamontowa³em. Moje pytanie brzmi: sk±d ma Pan dane, ¿e woda w Pucku jest dobra? I tu sugestia, mo¿e warto zmieniæ zarówno metodologiê pomiarów jak i samego wykonawcê tych¿e. Polecam Panu Burmistrzowi wyprawê do Helu, by zobaczyæ ja wygl±da czysta woda. Niezale¿nie od tego przez ile przypadków odmieniaæ siê bêdzie s³owo "dobry" to woda w Pucku od samego tego nie stanie siê dobra.
Z wyrazami szacunku.


Po prawdzie nie liczê na odpowied¼, gdy¿ Pan Burmistrz zapewne uzna, ¿e raz ju¿ na takie pytanie odpowiedzia³, ale nadzieja umiera ostatnia.

Woda w Pucku jest twarda. Co do tego nie ma w±tpliwo¶ci (ka¿de porz±dne urz±dzenie kuchenne jest wyposa¿one w tester twardo¶ci wody do ustawienia warto¶ci pocz±tkowych). Ju¿ to powoduje, ¿e wody tej nie mo¿na nazwaæ dobr±. Jakkolwiek wielu urologów neguje wp³yw twardo¶ci wody na powstawanie kamieni nerkowych, ale nerki filtruj± p³yny, a p³yny zawieraj± to co zwieraj± (w tym wypadku jony wapnia). Gdy wprowadza³em siê do Pucka nie wiedzia³em co to kamica nerkowa. Dzi¶ mam ju¿ za sob± dwa kamyki i dwa kolejne w drodze. Pierwsz± sugesti± urologa by³o zmienienie wody pitnej. Tak te¿ zrobi³em.
Co jeszcze mo¿na dodaæ? W zasadzie ca³a armatura domowa nadaje siê do wymiany, bo z³ogi kamienia s± ju¿ w zasadzie nieusuwalne.
Odkamienianie czajnika wcze¶niej przeprowadza³em raz w tygodniu (dzi¶ przy stosowaniu flitów BRITA - raz na kwarta³).
A ca³y czas pisze tylko o jednym z aspektów jako¶ci wody.

Woda w Pucku nie jest dobra. Tego jednego akurat jestem pewien.

Moje pytanie do Pana Burmistrza jest niemal retoryczne, bo Pan Burmistrz zapewne odpowiedzia³by (a mo¿e jednak odpowie), ¿e dane ma z PGK... i tu dodajmy, z instytucji odpowiedzialnej za stan tej wody.

Mnie jednak bardziej interesuje (i uwa¿am, ¿e Pana Burmistrza te¿ powinno) sposób wykonania pomiaru i kto ten pomiar wykona³, czyli kto dostarczy³ dane pozwalaj±ce nazwaæ nasz± wodê "DOBR¡".

Zasadniczymi pytaniami s±:
KTO DOSTARCZA£ PRÓBKI DO BADAÑ?
JAKIE UJÊCIA ZAKWALIFIKOWANO DO POBRANIA PRÓBEK?

Powinno byæ tak, ¿e ujêcia wybiera niezale¿ny badaj±cy w porozumieniu ze zleceniodawc±, a próbki bezwzglêdnie pobiera pracownik badaj±cego.
Czasami ma to zasadniczy wp³yw na wynik badañ. To co¶ tak jak ze smrodz±cymi kominami w innym z w±tków (który czeka na rozwiniecie), czyli mo¿na pomierzyæ immisje np. w rejonie zabudowy wielorodzinnej i wydaæ werdykt, ze wszystko jest OK, ale z ca³± pewno¶ci± nie zgodzi siê z tym mieszkaniec np. starych dzia³ek, któremu s±siad smrodzi regularnie spalaj±c odpady gospodarcze, bo u niego poziom substancji rakotwórczych jest np. kilkusetkrotnie wy¿szy ni¿ przy blokach.

----------------------------------------

Je¿eli jakim¶ przypadkiem Pan Micha³ Kamiñski dotar³ na to forum to mam do Pana olbrzymia pro¶bê. niech podzieli siê Pan posiadana wiedza i przedstawi szczegó³owo wyniki przeprowadzonych przez pana testów.
Ja ze swojej strony deklarujê wstawienie na forum wyników badañ, które zamierzam przeprowadziæ w najbli¿szej przysz³o¶ci (tzn. zestaw ju¿ zamówi³em).

Nie omieszkam te¿ spróbowaæ skorzystaæ z sugestii Pana Burmistrza i zapoznaæ siê wynikami znajduj±cymi siê w PGK. [/quote dnia Czw 22:17, 12 Maj 2011, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz



Witam,
w temacie badañ wody odpowiada³em ju¿ wcze¶niej oraz kierowa³em do Puckiej Gospodarki Komunalnej w Pucku. Tam uzyskaæ mo¿na szczegó³owe informacje dotycz±ce przepisów i procedur badania jako¶ci wody.
Pozdrawiam serdecznie
Marek Rintz

No có¿. Tak jak napisa³em. Pan Burmistrz odbi³ pi³eczkê i chyba temat mo¿na uznaæ za zamkniêty. Trochê to dziwne, bo sam jest mieszkañcem tego miasta, wiêc do niego teoretycznie powinna docieraæ woda w takim samym stanie. Chyba, ¿e ma zamontowana wysokowydajn± stacjê uzdatniania wody (z zamiarem zakupu której te¿ ju¿ siê noszê).
Szkoda, ¿e Pan Burmistrz umy³ rêce (nomen omen), bo niezale¿nie od kompetencji jego podw³adnych to w³a¶nie ON JEST W PE£NI ODPOWIEDZIALNY za ca³okszta³t dzia³añ podejmowany w mie¶cie.
Poczekam na wyniki moich badañ i zobaczymy co tam mamy w wod-kanie. dnia ¦ro 12:54, 18 Maj 2011, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz
Zamówiony megaprosty zestaw testów paskowych dotar³ do mnie.
To naprawdê prymitywne badanie, ale na tyle wymierne, ¿e pozwala stwierdziæ czy jest dobrze (jak to sugeruje Pan Burmistrz), czy te¿ nie jest dobrze.

Proszê mieæ na uwadze, ¿e producent testera na³o¿y³ ¶cis³e ramy czasowe dla poszczególnych odczytów, a zdjêcia by³y robione z kilku-, a czasem kilkunastosekundowym po¶lizgiem (problemy z ustawieniem ostro¶ci w trybie makro itp.).
Ponadto odwzorowanie barw mo¿e nie byæ w stu procentach precyzyjnie ukazane (po¶wiata od ¶wiat³a s³onecznego na pofa³dowanej powierzchni), wiêc bêdê informowa³ jaki faktycznie wykona³em odczyt.
Pierwszy test dotyczy³ alkaliczno¶ci i ph:

warto¶ci odczytane to ph=8 (+-0,5) i alkaliczno¶æ 180 (+-20).
Drugi twardo¶ci ca³kowitej:

warto¶æ odczytana to pomiêdzy 250 a 425. Dok³adno¶æ jest do 50, wiêc zaokr±glê w dó³ do 250.
Trzeci test na zawarto¶æ ¿elaza:

wysz³o mi zero.
Ostatni test na zawarto¶æ chloru:

wysz³o te¿ zero.

Wnioski? Potwierdza siê to chyba wszyscy wiedz±. Woda w Pucku jest twarda (wcze¶niej robi³em podobne testy przy u¿yciu testerów dostarczonych do urz±dzeñ kuchennych i wychodzi³o analogicznie). Tu wysz³o 250, a powinno byæ poni¿ej 125. Taki wynik w ¿adnym wypadku nie uprawnia do nazwania wody dobr±!

Dzi¶ kupi³em now± bateriê zlewozmywakow± (stara nadaje siê na szmelc). Jak zamontuje j± to zrobiê zdjêcia zdemontowanej i wstawiê tu.

Prócz tego, ze woda jest twarda to ma jeszcze sporo zawiesin (mikroskopijne cz±steczki piasku, produkty korozji i inne zanieczyszczenia) bardzo szybko zawalaj±ce podwójny filtr polipropylenowy (przyk³adowe zdjêcia te¿ wstawiê pó¼niej). Filtr wêglowy ciê¿ko mi oceniæ (nic konkretnego nie da siê zobaczyæ).

-------------------

Trochê sobie poczyta³em dokumentów normalizacyjnych wiêc wiem, ¿e procedury badania wody s± bardzo z³o¿one i uwzglêdniaj± wiele czynników (w tym metale ciê¿kie itd). W tym kontek¶cie woda w Pucku na pewno spe³nia minimalne wymogi, ale my¶lê ¿e mo¿na sobie darowaæ nazywanie jej dobr±, bo dobr± nie jest. To jest fakt i na nic tu zaklinanie, ubieranie w ³adne s³ówka itp. dnia Pi± 16:54, 20 Maj 2011, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz
Tak jak obieca³em, fotka filtrów polipropylenowych.


Po prawej wygl±d nowego filtra (w folii). Po lewej wygl±d filtra g³ównego, w ¶rodku dodatkowego. Oba filtry w³±czono w sieæ zaraz za wej¶ciem do budynku wiêc nie s± to zanieczyszczenia z domowej instalacji wodnej. Oba filtry zosta³y za³o¿one w tym samym czasie i filtr dodatkowy wy³apywa³ to czego nie zdo³a³ filtr g³ówny. Okres u¿ywalno¶ci filtra 3-6 miesiêcy w zale¿no¶ci od jako¶ci wody. Te zosta³y wymienione po czterech miesi±cach u¿ywania.

Taki zestaw (ew. w po³±czeniu z filtrem wêglowym) to bardzo prosta i do¶æ symboliczna ochrona... przed podobno dobr± wod±.

Inny komentarz jest chyba zbyteczny.

- dnia Pi± 23:19, 20 Maj 2011, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz


Pucka woda, pucki kran:

W dobie powszechnego dostêpu do informacji i prawa obywateli do jej posiadania Puck jest mocno w tyle za innymi miastami. Wyszukanie informacji jest albo utrudnione z uwagi na nieprzejrzysty interfejs obs³ugi, albo niemo¿liwe z uwagi na nieumieszczenie owej informacji w sieci.

Zobaczmy jak to wygl±da w przypadku wody. Pan Burmistrz zachêca, by wybraæ siê do PGK, gdzie wyniki badañ wody zostan± udostêpnione. Z regu³y mieszkañcom nie chce siê wybieraæ do wszelakich urz±dów je¿eli nie musz± i jeszcze najczê¶ciej odpowiadaæ na pytania "A na co? A po co?". A gdyby nagle dwudziestu osobom siê zachcia³o to ile czasu pracy urzêdnika zmarnowaliby wertuj±c dokumenty i na miejscu próbuj±c doj¶æ co nale¿y rozumieæ czytaj±c poszczególne zapisy?
Czy nie ³atwiej jest zamie¶ciæ informacje w internecie? Moim zdaniem, tak.
Owszem, pewne informacje mo¿na zale¼æ. Ot np. znalaz³em co¶ takiego:



Ta skromna, ale czytelna informacja pozawala potwierdziæ, ¿e nasza woda jest zdatna do spo¿ycia... i nic ponadto. A czy nie mo¿na wzi±æ przyk³adu z innych miast? Nie trzeba siê wiele naszukaæ w sieci, by znale¼æ wzorce do na¶ladowania:



W przedstawionej tabeli (wstawianej do internetu co kwarta³) s³upskie przedsiêbiorstwo wodoci±gowe by³o nawet uprzejme podaæ warto¶ci referencyjne by¶my nie musieli szukaæ rozporz±dzenia. Warto zwróciæ uwagê na dopuszczalny przedzia³ twardo¶ci wody (60-500 mg/l). Na tej podstawie ³atwo zrozumieæ ró¿nice pomiêdzy pojêciami "woda jest dobra", a "woda spe³nia wymagania".

I tu sprawdza siê to o czym wcze¶niej pisali i co sugerowali mieszkañcy w serwisie "zadaj pytanie burmistrzowi". Aby negocjowaæ stawki trzeba dok³adnie przeanalizowaæ wyniki badania jako¶ci wody, bo za dobr± wodê mo¿na p³aciæ wiêcej, ale za kiepska to ju¿ niekoniecznie.
Dlatego po raz kolejny zwracam uwagê, ¿e zadawanie pytañ Panu Burmistrzowi, prócz chêci uzyskania na nie odpowiedzi, ma te¿ za zadanie zwróciæ uwagê pytanego na realne problemy mieszkañców. St±d ograniczenie odpowiedzi do "Odsy³am do..." zabija sens tego bardzo u¿ytecznego serwisu.
Warto te¿ zwróciæ uwagê na pewn± specyficzn± cechê puckich op³at. Mamy bardzo wysoka op³atê za dostarczenie wody (3,97 PLN wzglêdem 2,48 i 3,37 w innych gminach powiatu), a niska op³atê za kana³ (4,73 PLN wzglêdem 5,96 i 6,03 w innych gminach). Dlaczego? Zapewne to tylko jeden z aspektów, ale upust na podlewanie dzia³ek w okresie letnim obejmuje tylko op³atê za u¿ywanie kana³u. Im jest ona ni¿sza tym ni¿szy upust.

Marketing to podstawa. Sprawa jest do¶æ prosta. Powinni dla przyzwoito¶ci "ustaliæ", ¿e podwy¿ka bêdzie mniejsza o parê groszy np. 4,13 zamiast 4,22 oraz 5,57 zamiast 5,68 z³otych co da razem 9,70 zamiast 9,90. Efekt bêdzie taki, ¿e rada siê odczepi, burmistrz wyka¿e skuteczno¶ci±, a dyrektor PGK poka¿e ludzk± twarz. Czy g³ównych zainteresowanych staæ na taki marketingowy gest? Wszak to i tak podwy¿ka o z³otówkê, ale ludzie bêd± szczê¶liwi, ¿e kto¶ w koñcu co¶ negocjuje. Zosta³y trzy dni, by zapracowaæ na dobra lub z³± opiniê. Zobaczymy.

Dzisiejszy DB donosi, w du¿ym skrócie, ¿e podwy¿ki bêd± i to w takiej kwocie jak± pierwotnie zaproponowano. Cytuj±c za gazet±, szef PGK powiedzia³: "Wyt³umaczy³em siê ju¿ miastu z kosztów, wiêc co tu zmieniaæ?"
Hipotetycznie zak³adaj±c, ¿e pan Piotr Niemkiewicz niczego nie przekrêci³ to jest to wypowied¼ z grupy fatalnych. Czy nikt siê nie zastanawia jak trzeba mówiæ do mediów, by nie brzmia³o to jak lekcewa¿enie?

Po pierwsze, byæ mo¿e szef PGK wyt³umaczy³ siê, ale nie miastu, a Panu Burmistrzowi lub Radzie Miasta. My, czyli mieszkañcy miasta nic nie wiemy o przyczynach podwy¿ek i nam nikt siê z nich nie wyt³umaczy³. Nam je po prostu obwieszczono. To kosmiczna ró¿nica.

Dalej czytamy, ¿e Rada Miasta podda³a siê z uwagi na brak prawnych mo¿liwo¶ci kontynuowania i po¶rednio zrzuca odpowiedzialno¶æ na Pana Burmistrza.

W artykule jest te¿ wzmianka o podwy¿kach we W³adys³awowie i okazuje siê, ¿e tamtejsi radni zaprosili na sesjê dyrektora oczyszczalni, by wyja¶ni³ przyczyny wzrostu cen odprowadzenia ¶cieków. O ile akceptuje takie t³umaczenia równie¿ w odniesieniu do Pucka to mam jednak powa¿ne w±tpliwo¶ci co do w³a¶ciwego szukania oszczêdno¶ci. Tajemnica poliszynela jest to, ¿e w Pucku jest nadal sporo domostw, które odprowadzaj± wodê odpadow± do kanalizacji sanitarnej. Kiedy¶ liczy³em, ¿e w czasie bodaj pó³godzinnej ulewy z pojedynczego dachu do ¶cieków trafiæ mo¿e nawet 15 metrów sze¶ciennych deszczówki, czyli tyle co produkuj± 2-3 domostwa w ci±gu ca³ego miesi±ca. Mo¿e tu zacz±æ szukaæ oszczêdno¶ci? Wprawdzie w niektórych regionach pojawi³y siê informacje o nielegalno¶ci takich dzia³añ (chyba g³ównie na Grodzisku) i wezwanie do zaniechania takich praktyk, ale brakuje informacji o tym, czy dokonano sprawdzeñ i ile wykryto takich nielegalnych przy³±czeñ. Zwracam uwagê, ¿e w skali roku mówimy tu raczej o rzêdzie wielko¶ci opisanym przez 10^3 metrów sze¶ciennych, a mo¿e nawet zdecydowanie wiêcej!

I tu wychodzi kolejna s³abo¶æ, która na¶wietlam ju¿ od dawna. Brak ³atwego, publicznego dostêpu do informacji.

Wrócê jeszcze do mojego postu o marketingu. Napisa³em tam, ¿e "Zosta³y trzy dni, by zapracowaæ na dobra lub z³± opiniê."
Jak siê okazuje nikomu z zainteresowanych nie zale¿a³o na dobrej opinii. O ile szef PGK nie jest wybierany w wyborach powszechnych, wiêc w sumie co mu zale¿y, o tyle Panu Burmistrzowi powinno zale¿eæ. Nawet je¿eli podwy¿ki nie mog³y byæ ni¿sze ni¿ te, które zaproponowano to powinno zale¿eæ na tym by rzetelnie i mo¿liwie jak najdok³adniej poinformowaæ mieszkañców o przyczynach. Warto tu zauwa¿yæ, ¿e sk³adowa op³aty w postaci stawki za metr dostarczonej wody (4,22 PLN)jest chyba jedn± z najwy¿szych w województwie. Dodam, ¿e sumarycznie za zu¿ycie metra wody (wraz odprowadzeniem ¶cieku) zap³acimy jedynie 42 grosze mniej ni¿ mieszkañcy Gdañska (choæ tam sama woda kosztowaæ ma mniej, bo 4,16 PLN). Jako ciekawostka podam, ¿e w £ebie koszt dostarczenia metra sze¶ciennego wody to (podaj±c za Echem Ziemi Lêborskiej) 1,79 PLN.

No dobrze, skoro klamka ju¿ zapada³a to mam inn± propozycjê. Niech inkasenci spisuj±cy stan wody w Pucku, raz na kwarta³ dostarczaj± zainteresowanym odbiorcom wydruk zawieraj±cy tabelaryczne zestawienie wyników badania jako¶ci wody z wyra¼nie opisanym punktem pomiarowym. Przecie¿ dostawcy np. oleju opa³owego s± zobowi±zani ka¿dorazowo dostarczyæ ¶wiadectwo jako¶ci paliwa, a np. dostawcy betonu, ¶wiadectwo jako¶ci betonu. Oczywi¶cie du¿o ³atwiej (i taniej) by³oby, gdyby takie zestawienie znalaz³o siê na stronie PGK, ale czy w naszym mie¶cie komukolwiek zale¿y na upowszechnieniu takich, jak¿e praktycznych informacji? Przez rok PGK zamie¶ci³a na swojej stronie internetowej jedynie 6 komunikatów, z czego ¿aden nie dotyczy³ wody wodoci±gowej. dnia Pi± 10:33, 09 Gru 2011, w ca³o¶ci zmieniany 3 razy

Ogólna skala twardo¶ci wody jest nastêpuj±ca:
0-4 dH - woda bardzo miêkka
5-8 dH - woda miêkka
9-12 dH - woda ¶rednio twarda
13-18 dH - woda twarda
19 i wy¿ej dH - woda bardzo twarda

Mój pomiar da³ wynik 16. W sumie mo¿na siê cieszyæ, ¿e woda nie jest bardzo twarda, ale nie zmienia to faktu, ¿e jest twarda i to wyra¼nie twarda.

Pos³uguj±c siê kalkulatorem:
http://www.tomkii.net/tech/twardosc_przelicz.html?wartosc=16&jedn=dH&x=9&y=12

Dowiadujemy siê, ¿e woda ma ok. 286 ppm, co z grubsza pokrywa³oby siê z moimi u¶rednieniami przy te¶cie paskowym. Okre¶lono to jako "woda o znacznej twardo¶ci" (zgadujê, ¿e to 4 wg 6-ciostopniowej skali jak± mo¿na znale¼æ w: W. Hermanowicz "Fizyczno-chemiczne badanie wody i ¶cieków")

Jak napisano na woda.com.pl od oko³o 10-12 stopni dH, "woda kwalifikuje siê ju¿ do zmiêkczania w celu ochrony instalacji wodnej oraz pod³±czonej do niej armatury oraz sprzêtu AGD".

Oczywi¶cie taka woda spe³nia wymogi Polskiej Normy PN-ISO 6059:1999 mówi±cej, ¿e twardo¶æ wody pitnej wed³ug powinna wynosiæ 60-500 mg CaCO3/dm3 (ppm). Pytanie tylko, czy ka¿da woda z tego przedzia³u jest "dobra"?

Spotka³em siê z co najmniej kilkoma klasyfikacjami twardo¶ci wody. W niektórych z nich owe 16 dH okre¶lane jest jako woda ¶redniotwarda, a w innych jako bardzo twarda (United States Geological Survey). Przyjmijmy jednak, ¿e jest po prostu wyra¼nie twarda.

Przejrza³em te¿ wyniki badañ wody w niektórych polskich miastach )tych, które nie zmuszaj± do pój¶cia do wod-kanu, a prezentuj± wyniki w internecie) i okazuje siê, ¿e woda o twardo¶ci pomiêdzy 200, a 350 to raczej norma w Polsce.
Dla ujêæ zaopatruj±cych Gdyniê jest to:
- ujêcie Reda - ¶rednio 265 ppm,
- ujecie Rumia - ¶rednio 224 ppm,
- ujêcie Wiczlino - ¶rednio 184 ppm,
- ujêcie Kolibki - ¶rednio 210 ppm,
- ujêcie Sieradzka - ¶rednio 218 ppm,
- ujecie Wielki Kack - ¶rednio 185 ppm.
Znalaz³em te¿ miejscowo¶ci maj±ce wodê o twardo¶ci nawet 491 ppm (ujêcie ¦WI¡TNIKI, gmina Sobótka).
Tyle, ¿e to nie dowodzi, i¿ woda w Pucku jest "dobra", a jedynie, ¿e ogólnie nie mamy zbyt miêkkiej wody. Podejrzewam (ale tylko podejrzewam), ¿e twardo¶ci na poziomie 120-180 ppm nie dawa³yby ¿adnych istotnych, negatywnych objawów dla sprzêtu AGD.

A¿ mnie ciekawi jaki jest dH w Helu, bo z tego co widzia³em nie ma tam wiêkszych problemów z osadzaj±cym siê kamieniem.
Kontynuuj±c testy przy u¿yciu wspomnianego zestawu firmy ERIE sprawdzi³em jako¶æ wody w jednym z punktów odbioru w centrum Gdyni. Wyniki wyniós³ 13 dH (232 ppm), czyli wyra¼nie lepiej ni¿ w Pucku, co zreszt± by³o do przewidzenia patrz±c na dane przytoczone we wcze¶niejszym po¶cie.

A teraz bêdzie najlepsze. Sprawdzi³em jaka jest twardo¶æ wody... tej naszej puckiej ale przepuszczonej przez filtr firmy BRITA, który stosuje w domu ju¿ od do¶æ dawna. Wynik jest pora¿aj±cy je¿eli odniesiemy go do tego co by³o przed odfiltrowaniem i równa siê 6 (107 ppm) .
Jak ju¿ mam te kropelki to se kapam i kapam
Tym razem podda³em próbie wodê ¼ródlan± ¯ywiec Zdrój... od biedy nazywan± mineraln±, bo przed 1992 rokiem nikt nie odwa¿y³by siê jej tak sklasyfikowaæ. Niestety, ale zmieni³y siê przepisy i teraz wody o zawarto¶ci sk³adników mineralnych mniejszej ni¿ 1000 mg/l mog± byæ nazywane mineralnymi. Najlepsze jest to, ¿e do najni¿szej grupy (<500 mg/l), czyli do wód niskomineralizowanych mo¿na na dobr± sprawê zaliczyæ (po spe³nieniu kilku wymogów) niemal ka¿d± wodê w kranach, studniach czy rozlewiskach.
Testowana woda zawiera 230 mg sk³adników mineralnych na litr, ale nie to by³o przedmiotem testu.
Zmierzona twardo¶æ wynios³a 7 dH (ok. 125 ppm), czyli ca³kiem nie¼le.

Drugi test zrobi³em dla wody dla niemowl±t HUMANA Baby-wasser. To dla odmiany woda czê¶ciowo demineralizowana, bo organizm niemowlaka nie reaguje dobrze na zbyt du¿e ilo¶æ sk³adników mineralnych. Na opakowaniu widnieje te¿ informacja, ¿e twardo¶æ wody jest dobierana optymalnie dla organizmu. Tu by³em nieco zaskoczony otrzymanym wynikiem, bo twardo¶æ wynios³a a¿ 8 dH (ok. 143 ppm).

Zdziwiony jestem g³ównie dlatego, ¿e wiêkszo¶æ informacji wygrzebanych w sieci wskazuje na to, ¿e choæ wg norm polskich twardo¶æ wody pitnej powinna wynosiæ 60–500 mg to zaleca siê by by³a ona mo¿liwie jak najbli¿ej dolnej granicy. Czy¿by dzia³alno¶æ marketingowa producentów filtrów?

Proszê pamiêtaæ, ¿e co nieco sp³ycam zagadnienie jako¶ci wody, bo nie sama twardo¶æ jest tu istotna, a ca³y sk³ad chemiczny, ale zaj±³em siê t± najbardziej denerwuj±c± mnie spraw± (bo widoczn± na co dzieñ i go³ym okiem) .

Analizuj±c sprawozdania z badañ wody przeprowadzonych w I kwartale 2011 r. Pañstwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Pucku kilkakrotnie stwierdzi³ przekroczenie normy w zakresie zawarto¶ci zwi±zków manganu. Maksymalnie uzyskano stê¿enie 106 µm manganu/l przy obowi±zuj±cej normie 50 µm/l. Wed³ug WHO nie s± to jednak stê¿enia maj±ce negatywny wp³yw na na zdrowie konsumentów.
Dzieci nara¿one na wysokie stê¿enia manganu w wodzie pitnej wypadaj± gorzej w testach na inteligencjê, w porównaniu z rówie¶nikami - informuje pismo "Environmental Health Perspectives".
Mangan jest mikroelementem niezbêdnym do ¿ycia. Jako sk³adnik aktywnych enzymów bierze udzia³ w metabolizmie aminokwasów, bia³ek i t³uszczów. Jednak w nadmiarze mo¿e byæ toksyczny dla tkanki nerwowej.

Ca³y artyku³ - KLIKNIJ TU
Oczywi¶cie tego typu badania s± obarczone tak du¿ym b³êdem, ¿e mo¿na je traktowaæ jako mniej istotne, ale nie mo¿na ca³kowicie lekcewa¿yæ, nawet je¿eli ryzyko jest minimalne.

Szczerze mówi±c dobrze by³oby gdyby PGK poinformowa³a gdzie zanotowano przekroczone stê¿enia.

¦wiat idzie naprzód coraz wiêcej ludzi zaczyna interesowaæ siê czym¶ wiêcej ni¿ klikaniem w pilota. A najwa¿niejsze w tym wszystkim jest prawo do powszechnego dostêpu do informacji publicznej oraz rzetelnej informacji konsumenckiej.

Szanowny Panie Burmistrzu, Z zaciekawieniem ¶ledzi³em doniesienia prasowe odno¶nie podwy¿ki cen wody i dzia³añ m.in. Rady Miasta dotycz±cych tej sprawy. Ostatecznie ceny zosta³y na poziomie ustalonym przez PGK, a jej szef stwierdzi³, ¿e - cytuj±c za gazet±: \"Wyt³umaczy³em siê ju¿ miastu z kosztów, wiêc co tu zmieniaæ?\". Pominê kwestie niefortunno¶ci tej wypowiedzi (o ile redakcja zacytowa³a dos³ownie), ale zwrócê uwagê na jedno tzn. z ca³± pewno¶ci± nikt siê miastu (czyli nam, mieszkañcom) nie wyt³umaczy³ z podwy¿ek. Jedynie zgadujê, ¿e najprawdopodobniej szef PGK wyt³umaczy³ siê Panu. Uwa¿am, ¿e mamy prawo poznaæ dok³adnie przyczyny tej podwy¿ki. Co nas tak drastycznie ró¿ni od np. Lêborka, gdzie ceny s± niemal dwukrotnie ni¿sze? Zdarza³o mi siê czytaæ, ¿e niektóre zak³ady argumentowa³y potrzebê podwy¿ki... malej±cym zu¿yciem. Fascynuj±ca wiadomo¶æ w kraju o stosunkowo niedu¿ych zasobach wody s³odkiej. Je¿eli taka by³aby argumentacja to chêtnie pozna³bym na ile szacuje siê zasoby naszego, puckiego ujêcia wody. Je¿eli przyczyn± podwy¿ki s± inwestycje to konkretnie jakie? Na stronie internetowej PGK praktycznie nie ma ¿adnych komunikatów bie¿±cych. Ponownie okazuje siê, ¿e mieszkaniec jest zbêdnym ogniwem w procesie informowania o ¿yciu miasta. Reasumuj±c, moje g³ówne pytanie brzmi: Czym (bardzo konkretnie) uargumentowano podwy¿kê op³at za wodê wodoci±gow± i odprowadzanie ¶cieków? Z wyrazami szacunku.
Witam serdecznie,
zapozna³em siê uwa¿nie z tre¶ci± Pañskiego zapytania, jednak¿e by uzyskaæ szczegó³owe informacje proszê zwróciæ siê do dyrektora Puckiej Gospodarki Komunalnej w Pucku.
Pozdrawiam

No có¿, dziêki takiemu postawieniu sprawy mo¿na stwierdziæ, ¿e nadal nikt siê miastu nie wyt³umaczy³ z podwy¿ek wody.
Panie Burmistrzu, ja nie potrzebujê szczegó³owej informacji i o tak± nie prosi³em. Prosi³em o bardzo konkretn± informacjê, czyli bez wodolejstwa.
Wystarczy³oby dos³ownie 3-4 zdania.
Rozumiem, ¿e Pana Burmistrza mog³a nieco zmyliæ z³o¿ono¶æ mojego pytania, st±d nie dziwi mnie, ¿e nie podj±³ tematu ogólnej wysoko¶ci ceny wody oraz kwestii o inwestycji, ale zawsze najwa¿niejsza sprawa zostaje przedstawiona w ostatnich zdaniach. Rozbudowanie pytania zawsze s³u¿y pewnemu wprowadzeniu w to co jest istot±.

Wystarczy³oby napisaæ np.:
"Podwy¿ka cen wody wynika z konieczno¶ci pozyskania ¶rodków na budowê wodoci±gu na ul. ..... oraz kana³u burzowego dla ulic ....
Inwestycje te s± umieszczone w planie na lata ....."
albo:
"Podwy¿ka ceny za u¿ytkowanie kana³u sanitarnego wynika z podwy¿ki op³at w oczyszczalni o 3 grosze na m^3. Co do podwy¿ki ceny wody to problem jest na tyle z³o¿ony, ¿e nie jestem w stanie udzieliæ zwiêz³ej odpowiedzi, wiec jestem zmuszony po szczegó³y odes³aæ do dyrektora PGK. W uproszczeniu napiszê jednak, ¿e w znacznym stopniu ma to zwi±zek z planowanymi inwestycjami w uzdatnianie wody z naszego ¼ród³a g³êbinowego. " dnia Nie 10:17, 11 Mar 2012, w ca³o¶ci zmieniany 2 razy
W koñcu uda³o mi siê sprawdziæ twardo¶æ helskiej kranówy.
Przygotujcie siê na szok.

Twardo¶æ wody p³yn±cej z kranu w mie¶cie Hel jest taka sama jak wody ¼ródlanej ¯ywiec Zdrój, czyli 7dH (ok. 125 ppm)!

To pod tym wzglêdem najlepsza woda jak± znam. No i jest tañsza ni¿ pucka (a przypomnê tylko jej twardo¶æ = 16 dH).



© Stroje regionalne i ludowe, suknie ¶lubne, materia³ na firany Design by Colombia Hosting