I tu pytanie do starych wyjadaczy (w tej skali jak wiecie jeszcze nie lata³em): jak rozwi±zujecie zasilanie odbiornika i serw?
My¶lê nad dwoma opcjami - albo bezpo¶rednio pakiet LiFe 2s (6.6V), ablo zewnêtrzny BEC i do niego LiPo 2s.
Ile A mo¿e co¶ takiego potrzebowaæ z BEC? Jaka pojemno¶æ pakietu bêdzie sensowna?
pozdr, P.
No fakt, drobinka taka
Zaiste piekne !!!
... model razem z Pani± zakupi³es ?
gdzie takie combo sprzedaja ?
Jak Razem bedziecie lataæ to o napiecie sie nie martw !!
Aha...
Koniecznie napisz kiedy oblot !
to wpadne
Popatrzeæ
Pozdr
Cieszê siê Maciek z Tob±, ale tak mo¿e bardziej na temat?
No takiej potêgi elektrycznej to ja w siedlcach jeszcze nie widzia³em. W mustangu moim mia³em lipol 2s 2100mAh i bec(nie pamiêtam ile A). Sprawdzilo siê.Mo¿na by³o ustawiaæ napiêcie 5 lub 6v Bec na przetwornicy mog± te¿ chodziæ na 3s i4s bez strat. Napêdowy proponujê z³o¿yæ z posiadanych. Cztery twoje pakiety w po³±czeniu szeregowo-równolegle dadz± pakiet 6S 4400mAh
Serwo HS-945 ma "uci±g" prawie 9kg wiêc pobiera kilka amperów. W Wildze mam menager zasilania
Karol W³a¶nie na oblot mia³em daæ 4 pakiety 3s 2200, chyba, ¿e przez lenistwo (mogê te¿ nie mieæ wystarczaj±cej liczny kabli i wtyczek do przej¶ciówek, a nie chcê "psuæ" tego co jest) kupiê 6s.
Nie masz mo¿liwo¶ci dowiedzieæ siê ile A by³ BEC w Mustangu?
kris Przy 6V nawet 11kg, w/g specyfikacji serwo na sucho pobiera 0,5A, ale rozumiem, ¿e to zale¿y od obci±¿enia, a to w koñcu akrobat z aspiracjami do 3D. Nie masz wiedzy ile takie serwo faktycznie mo¿e ci±gn±æ w czasie lotu? A na manager z Wilgi to mnie nie staæ, nawet u Chiñczyka to 750z³. No chyba, ¿e pomy¶lê nad czym¶ tañszym.
Dziêki Panowie, z niecierpliwo¶ci± czekam na opinie kolegów z £ukowa
S± "kalkulatory" które licz± si³y wystêpuj±ce na powierzchniach steruj±cych. Si³y te s± proporcjonalne do powierzchni sterów ,k±ta wychylenia, prêdko¶ci , d³ugo¶ci d¼wigien itp Wracaj±c do sedna wystarczy odseperowaæ zasilanie serw . od zasilania odbiornika tz zbudowaæ inny obwód zasilania , równoleg³y , pr±dowy, a najlepiej zastosowaæ inne ¿rod³a zasilania , tak aby 'hu¶tawka " pr±dów by³a oddzielona od zasilania odbiornika i regulatora. Mia³em taki przypadek w czasie prób ,¿e przy blokadzie serwa, spali³a siê instalacja zasilaj±ca
Niez³± pracê domow± mi zada³e¶. Zwa¿ywszy na to, ¿e nawet nie wiem jaka bêdzie prêdko¶æ modelu (bo nie mogê znale¼æ wiarygodnej dokumentacji silnika, ró¿ne wersje kr±¿±). Ale jestem na wczesnym etapie, jeszcze oczywi¶cie poszukam, a dla silników te¿ s± kalkulatory.
Z jednym pakietem nie musia³ by¶ siê martwiæ o brak napiêcia dla elektroniki.
Dodatkowo zasilanie serw zrealizowaæ na kablach poza odbiornikiem i powinno byæ ok.
Dziêki za konkretne info.
Co do tego 20A/50V opcji jest tak wiele, ¿e g³owa boli. Na HK jest pe³no BECów, tak¿e z redundancj± zasilania, naprawdê i na niby
Bêdê to sam musia³ przemy¶leæ, mo¿e sobie samemu polutowaæ jaki¶ prosty manager, zobaczymy.
Jak kto¶ jeszcze ma jakie¶ praktyczne swoje do¶wiadczenia to chêtnie poczytam
Dzisiaj wymy¶li³em sobie jak zrobiæ prostego menagera. Mo¿na u¿yæ 4 szt kabli Y . W ka¿dym odci±æ po jednej wtyczce. Kable + i - zlutowaæ razem z kablami + i - UBEC-a , a sygna³owe wyci±æ i zaizolowaæ.
My¶lê ¿e rozwi±zanie prostsze i ³adniejsze ni¿ skrobanie p³ytki i lutowanie pinów.
Tak Karolu, tym podobne myki te¿ mi chodz± po g³owie jako jedna z opcji.
A JA ZAPROPONUJÊ DWA PAKIETY LIFE PO DWIE CELE I DIODY DU¯EJ MOCY KTÓRE OBNI¯AJ¡ NAPIÊCIE O JAKIE¦ 0,9V I SPRAWA ZA£ATWIONA DO TEGO PAKIET WTYCZEK MÊSKICH I DAMSKICH Z PRZEWODAMI tanio i dobrze i co najwa¿niejsze lekko
Marcin? Chcia³o by ci siê narysowaæ odrêcznie schemat tego o co Ci dok³adnie chodzi?
Kiedy¶ moje marzenie ale siê nie zi¶ci³o. Piêknie wygl±da i piêknie lata!.
Nie instaluj ¿adnego menad¿era i dodatkowego zasilania, poszukaj tylko dobrego zewnêtrznego BECa Pilnuj wagi 4,5kg max.
4,5kg jest ma³o realne, przynajmniej na pocz±tek - jak go wywa¿ê i oblatam to pó¼niej siê zobaczy
Hej Piotrek !
Oto moje zdanie co do twojego problemiku z zasilaniem Zewnetrzny BEC sobie daruj, Jak poczytsz fora to pe³no jest tam kraks z tego powodu. Mysle ze naprawde niezawodne beda kosztowaæ zaporowo... Sam mam dwa BEC i oba niesprawne szkoda na to kasy.
Mysle ze pod wieloma wzgledami najlepiej zastosowac LI-FE Tak jak napisa³ Graffi. za niewielka kase otrzymasz super niezawodno¶æ ! bo dwa niezalezne zrod³a pr±duna serwa z tym ze zamiast 1 diody obnizajacej napiecie da³bym dwie w³aczone rownolegle tak aby w przypadku awari 1 diody nadal by³ obwód przez drug±. (dwie diody rownolegle, na kazdy pakiet) Oczywicie diody o odpowiednim zapasie mocy (tj liczby przepuszczanych Amperów)
Co do Mocy to dla bezpieczenstwa policzy³bym ze kazde serwo bierze 2A (2000mA) choc pewnie seria HS-6xx bierze 1.5ACo daje 10A pradu w sytuacji najbardziej skrajnej gdy wszystkie serwa na raz bior± max pr±d A i tak mamy jeszcze zapas.
JAk pakiety kupisz w HK to chyba taniej nie bedzie
A tak z innej beczki ? Patrzy³es na forach jak ludzie sobie radza w takich modelach ?
Zbliza sie gwiazdka to moze napisz do mikolaja o serwa HV takie na 7,2V Wtedy dajesz pakiet 2 celowy LIPO i po sprawie
Pozdr Maciek
Dziêki za odpowied¼, wprawdzie nie bardzo wiem, co do mnie piszesz, bo nawet nie wiem co robi dioda (po roku dziennej elektrotechniki na polibudzie, haha) - ale znajomy elektronik zrozumie...
Tak, ju¿ siê sk³oni³em do LiFe bez BEC, tyle, ¿e chcia³em daæ normalnie jeden, no mo¿e z dwoma wtyczkami do odbiornika, bo ten styk jedn± wtyczk± JR to mo¿e byæ chyba problematyczne.
Dziêki za odpowied¼ co do ampera¿u serw, bo do¶æ ciê¿ko co¶ na ten temat znale¼æ, mia³em próby robiæ blokuj±c serw rêk±.
Pakiety owszem, z HK, tylko nie wiem czy braæ niby A123 czy takie dziwne ich niby LiFe, a prostopad³o¶cienne - wygl±daj± jak lipole.
Czyta³em jak sobie ludzie radz±, choæ nie za du¿o, bo o tej skali przynajmniej na pfmrc.eu za du¿o nie pisz±. Modeli jak kot nap³aka³ w tej skali, przynajmniej elektryków, a akrobatów to ju¿ prawie wcale.
Serwa HV odpadaj±, ten model to by³ (relatywnie) tani zakup i nie mam zamiaru inwestowaæ. Serwa by³y z modelem.
Dziêki!
Ok, temat zasilania za³atwiony, co prawda nadmiarowo¶ci ¿adnej nie ma, ale jak na jeden tor chyba do¶æ solidnie.
To mój pierwszy LiFe, wiêc zrobi³em sobie testy roz³adowywania i jestem pod wra¿eniem, jak równo toto trzyma napiêcie podczas roz³adowywania niemal do granic pojemno¶ci.
Pod³±czy³em go do odbiornika do dwóch kana³ów dwoma przewodami z najgrubszymi kablami jakie widzia³em do serw (nie wiem jakie AWG bo mia³em je na stanie od dawna, ale grubszych chyba nie robi±).
Dodatkowo bêdzie telemetria i na pakiet odbiornika i na g³ówny pakiet.
Dziêki za uwagi co do pod³±czenia dwóch LiFe, na prawno to nie pójdzie w zapomnienie i bardzo mi siê przyda w przysz³o¶ci, a jak siê oka¿e przy wywa¿aniu, ¿e trzeba o³owiu to i w tym modelu do³o¿ê drugi pakiet.
Funtana prawie gotowa:
1) Zasilanie odbiornika i serw: LiFe 2s 2300mAh 2) Zasilanie silnika LiPo: 6s 5000mAh 40C 3) Telemetria: LiFe dla ca³o¶ci, LiPo per cela 4) Waga do lotu: 4,6kg, obci±¿enie p³ata 64g/dm2. 5) Ci±g statyczny wyliczony teoretycznie na podstawie zmierzonych obrotów: 6,5kg @70A
Zosta³o ustawiæ radio i czekaæ na ³adn± pogodê i podeschniêcie lotniska
Zmierz ci±g wag± elektroniczn±, / wêdkarsk±/ obliczenia obliczeniami , ostatnio nie wierzê "ekspertom" i naukowcom
Nie mam takiej wagi, zreszt± jak pisa³em wcze¶niej (prze edytowa³em post ¿eby nie by³o ¶mietnika) - model z rêki pionowo w górê odlatujê i to mi na pocz±tek wystarczy. Reszta wyjdzie w praniu. Wyposa¿enia nie wybiera³em, wiêc nie ma co siê bardzo podniecaæ. Wiadomo, ¿e do ostrego 3D mocy jest za ma³o, a do latania w kó³ko jest jej a¿ nadto.
Relacja z niezbyt planowego oblotu: