Stroje regionalne i ludowe, suknie ślubne, materiał na firany
Nieco zawiedziony brakiem stanowczych dzia³añ w kwestii jako¶ci powietrza, którym muszê oddychaæ postanowi³em skierowaæ kolejny apel do mieszkañców Pucka. Poniewa¿ na pewno nie dotrze on do wszystkich, których mo¿e zainteresowaæ omawiana tu tematyka to proszê dzielcie siê informacjami ze znajomymi, zadawajcie sobie pytania czy Wy lub Wasi s±siedzi postêpujecie w³a¶ciwie, rozwiewajcie w±tpliwo¶ci opieraj±c siê o mo¿liwie jak najdok³adniejsze dane. Je¿eli nie macie kot³owni na paliwa sta³e to wcale nie znaczy, ¿e problem Was nie dotyczy. Wszak oddychacie tym samym puckim powietrzem, wiêc dobrze wiedzieæ na co warto zwróciæ uwagê.
Od jutra ulotki bêd± dociera³y do skrzynek pocztowych mieszkañców wszystkich puckich osiedli domków jednorodzinnych. Od jutra bêdê te¿ wstawia³ rozwiniêcie poszczególnych zagadnieñ zasygnalizowanych w ulotce, bo jest co rozwijaæ (ulotka to tylko zainicjowanie szerszego ujêcia problemu). Zwróæcie uwagê, ¿e ulotka zosta³a wydrukowana na "¶liskim" papierze, wiêc gdy ju¿ siê zapoznacie z zawartymi w niej informacjami, a nawet je¿eli uznacie, ¿e - o zgrozo! - was to w ogóle nie interesuje to nie wrzucajcie jej do pieca. Oddajcie s±siadowi, mo¿e do jego skrzynki taka nie trafi³a. Pragnê zwróciæ Wasz± uwagê, ¿e ulotki zamówi³em za w³asne prywatne pieni±dze, które mog³em przecie¿ przeznaczyæ na inny cel (zabraæ ¿onê na kolacjê, kupiæ co¶ fajnego dzieciakom). Nie prowadzê ¿adnej kampanii wyborczej, nie jestem zwi±zany z ¿adnym lokalnym przedsiêbiorstwem, czy firm±. St±d prosty wniosek, ¿e robiê to bo zale¿y mi na dobru naszego wspólnego miasta.
Znajomi mówi± mi, ¿e s± marne szanse, by dotrzeæ do sumieñ wielu spo¶ród Pucczan. Czasami sam dochodzê do ogólnego wniosku, ¿e nie ma nadziei dla tego kraju tak d³ugo jak nie zmieni siê sposób postrzegania wielu, wielu spraw. Mo¿na by³oby wiêc usi±¶æ i zap³akaæ, albo przej¶æ nad wszystkim do porz±dku dziennego. Niestety, nie mo¿na. Tu chodzi o ¿ycie moje i przysz³o¶æ moich dzieci. A mi nie jest to obojêtne.
dnia Czw 22:13, 24 Lis 2011, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz
Dzi¶ chcia³bym rozwin±æ poruszon± kwestiê dioksyn. Wydaje siê, ¿e toksyczno¶æ dioksyn to jedna sprawa, a ich zdolno¶æ do nag³ego u¶miercenia cz³owieka to inna sprawa (nieznana jest dok³adna warto¶æ dawki ¶miertelnej, bo – z oczywistych wzglêdów - nikt nie przeprowadza³ takich eksperymentów*). Ponadto warto wspomnieæ, ¿e grupa dioksyn liczy 75 ró¿nych rodzajów, a jedynie 7 z nich zalicza siê do bardzo toksycznych (pozosta³e charakteryzuj± siê mniejsz± toksyczno¶ci±, co nie oznacza, ¿e s± bezpieczne). Wiktor Juszczenko prze¿y³ pomimo, ¿e stwierdzono w jego organizmie dawki od oko³o 6 do 20 tys. razy przekraczaj±ce normê. Niektórzy przekonuj±, ¿e to dowód na to, ¿e dioksyny nie s± takie gro¼ne, bo jedynymi objawami zatrucia s± by³y zmiany skórne, do dzi¶ widoczne na twarzy Juszczenki. Jakby pominiêto proces odtruwania realizowany przez specjalistów wiedeñskiej kliniki Rudolfinerhaus. Jako ¿e przyk³ad Juszczenki wi±¿e siê z polityk± i naros³o wokó³ niego wiele kontrowersji nie bêdê dr±¿y³ tematu. Chodzi raczej o to, ¿e jest to najlepiej znany i udokumentowany fotograficznie (dlatego ³atwy do zobrazowania) przyk³ad tr±dziku chlorowego – jednego z objawów dzia³ania polichlorowanych dibenzo-p-dioksyn.
Niektórzy przekonuj± te¿, ¿e skoro najwiêkszym ¼ród³em dostawania siê dioksyn do atmosfery s± po¿ary lasów**, a bardziej ni¿ dymu z komina nale¿y siê obawiaæ t³ustego grillowania (na marginesie – na to te¿ zwracaj± uwagê toksykolodzy). To jest przegiêcie w drug± stronê. Prawda jest taka, ¿e nie nale¿y ani lekcewa¿yæ problemu dioksyn, ani wpadaæ w nadmiern± histeriê. No i nale¿y pamiêtaæ, ¿e pal±c ¶mieciami oprócz dioksyn wydziela siê jeszcze mnóstwo innych substancji toksycznych. Pisze to, bo najgorsze co mo¿e byæ to uznanie, ¿e skoro dioksyny nie zabi³y Juszczenki, a wielu specjalistów kwestionuje stopieñ ich toksyczno¶ci, to mo¿na spokojnie paliæ ¶mieciami w domowym kotle grzewczym. Nic bardziej mylnego. Jako przyk³ad takiego my¶lenia mo¿na podaæ argumentacjê, ¿e skoro Akiko Takakura - w 1945 roku jako dwudziestolatka, mieszkanka Hiroszimy - prze¿y³a wybuch bomby znajduj±c siê zaledwie 300 metrów od epicentrum to promieniowanie gamma towarzysz±ce wybuchowi j±drowemu jest nieszkodliwe.
Warto te¿ wspomnieæ, ¿e w czasie wojny wietnamskiej jeden z defoliantów stosowanych przez Amerykanów zawiera³ tetrachlorodibenzodioksynê (TCDD). Owym defoliantem by³ okryty z³± s³aw± tzw. pomarañczowy agent (Agent Orange), który w d³u¿szej perspektywie (g³ównie wywo³uj±c raka) u¶mierci³ wielu amerykañskich weteranów wojennych, ale jeszcze wiêcej mieszkañców Wietnamu. Paradoksalnie w¶ród pó¼niejszych ofiar pomarañczowego agenta znalaz³ siê syn admira³a Elmo Zumwalta, a wnuk admira³a urodzi³ siê z genetyczn± wad± wrodzon±. Elmo Zumawalt by³ dowódc± amerykañskich wojsk w Wietnamie i to on wyda³ rozkaz u¿ycia defoliantów.
-------------------------------------------------------------------- * Ró¿ne zwierzêta reaguj± w ró¿ny sposób na dioksyny. Na przyk³ad psa zabije 15-40. krotnie mniejsze stê¿enie ni¿ chomika. ** Na marginesie, po¿ary lasów – obok dzia³alno¶ci przemys³owej cz³owieka - s± jednym z g³ównych ¼róde³ zanieczyszczenia ¶rodowiska. Skoro przyroda sama siê truje to w czym problem? Ano w tym, ¿e w wiêkszo¶ci przypadków po¿ary wywo³uje cz³owiek, a to ju¿ na pewno nie jest naturalna równowaga.
Dzi¶ poruszê kwestiê wiarygodno¶ci oceny jako¶ci powietrza w naszym regionie. Powiat pucki znajduje siê w strefie PL.22.08.z.02 wspólnie z powiatem wejherowskim.
¬ród³o: WIO¦ Gdañsk
Przegl±daj±c zadania PSSE w Pucku nie znalaz³em zapisu o komórce monitorowania jako¶ci powietrza. St±d wniosek, ¿e g³ówny ciê¿ar przyjmuje na siebie stacja w Wejherowie. Jak wiêc ocenia siê to czym oddychamy? Na terenie naszego ca³ego powiatu jest jedno (i to niestety manualne) stanowisko realizuj±ce pomiar podstawowych wska¼ników podlegaj±cych monitorowaniu, do których nale¿±: benzo(a)piren, kadm, nikiel, o³ów, arsen (wszystkie badane w pyle zawieszonym PM10). Ponadto: benzo(a)antracen, benzo(b)fluoranten, benzo(j)fluoranten, benzo(k)fluoranten, dibenzo(a,h)antracen, indeno(1,2,3-cd)piren. Pomiar realizowany jest w czasie u¶rednionym wynosz±cym 24-godziny.
A teraz najlepsze: stanowisko owo nosi nazwê W³adys³awowo-py³ i jak ³atwo odgadn±æ mie¶ci siê we W³adys³awowie. Tak wiêc monitoring jako¶ci powietrza w naszym mie¶cie opiera siê na obserwacjach z dok³adno¶ci± do jednej doby wykonywanych w mie¶cie po³o¿onym niemal 10 km na pó³noc od Pucka.
Czy w Pucku jest w ogóle jaki¶ punkt pomiarowy czegokolwiek? Otó¿ podobno jest. Ów czujnik rejestruje jeden jedyny wska¼nik, czyli zawarto¶æ benzenu w czasie u¶rednionym jednego miesi±ca. My¶lê, ¿e daje ³adne wyniki do statystyk, tylko czy mówi nam cokolwiek o tym, co wdychamy wraz z gryz±cym dymem bêd±c w odleg³o¶ci np. 100 metrów od smrodz±cego komina? Nie!
Toksyny, które wdychamy, przez nierozwa¿ne spalanie odpadów s± trudne do zmierzenia, bo potrzebne by³yby urz±dzenia rejestruj±ce pomiary chwilowe w dziesi±tkach punktów pomiarowych na terenie miasta. Tak dobrze nie ma nawet aglomeracja trójmiejska, choæ np. ARMAAG ma wiele automatycznych punktów pomiarowych rejestruj±cych wska¼niki w czasie u¶rednionym wynosz±cym 1 godzinê.
Na terenie naszego powiatu w ogóle nie mierzy siê kilku wska¼ników (np. CO, SO2, NO2, NOx, C6H6).
Jaki z tego wniosek? Nie dajcie siê nabraæ, gdy kto¶ powie Wam, ¿e powietrze w Pucku jest dobre, bo na 100% nie wie jaki jest stan faktyczny. Jednego b±d¼cie pewni – gdy wdychacie spaliny to nie jest to tylko problem tego typu, ¿e Wam ¶mierdzi. Wdychacie trucizny. Jak gro¼ne i ile, tego nikt nie wie. Gwarantujê jednak, ¿e na pewno Wam szkodz±. Czy na tyle by Was powoli zabiæ? To zale¿y od indywidualnych cech ka¿dego organizmu, ale – i piszê to z wielkim smutkiem – na pewno s± w naszym mie¶cie ludzie, którzy zmarli np. na raka, do powstania którego przyczyni³y siê miêdzy innymi trucizny z kominów. Kominów w³asnych, albo s±siadów, a mo¿e nawet przyjació³.
Widaæ, ¿e sporo ludzi w Polsce ma ju¿ do¶æ palaczy ¶mieciami. Niektóre samorz±dy wypowiedzia³y otwarta wojnê tym, którzy nie szanuj± zdrowia innych mieszkañców. Stra¿e Miejskie dosta³a pozwolenia na kontrolê palenisk (tak do koñca nie jestem pewien czy zgodnie z prawem), pobieranie próbek z paleniska, sprawdzenie wa¿no¶ci przegl±dów kominiarskich itd.
W Chwaszczynie zaczêto edukacjê u podstaw. 21 listopada dzieci od "zerówki" po III klasê gimnazjum wysz³y na ulice informuj±c, ¿e to "To nie krasnoludki pal± ¶mieci". Prawda jest taka, ¿e to dzieci absorbuj± najwiêcej trucizn, wiêc chwa³a inicjatorom akcji za to, ¿e dali jasny sygna³.
Móg³bym w tym miejscu zapytaæ: Co robi nasz samorz±d i podleg³e mu jednostki?
Id±c dalej, niektórzy w Ministerstwie ¦rodowiska wpadli na pomys³ by dotrzeæ do sumieñ Polaków (wszak spory odsetek to katolicy) emituj±c reklamê:
Zastanawia mnie jaka bêdzie skuteczno¶æ tej reklamy. Patrzê na to przez pryzmat tego co widzê co niedzielê o wybranych godzinach pod puck± far±, czyli samochody zaparkowane na skrzy¿owaniach, przej¶ciach dla pieszych, czy ca³kowicie blokuj±ce chodniki. Skoro ludzie przyje¿d¿aj±c na mszê ³ami± prawo i wystêpuj± przeciwko zdrowemu rozs±dkowi to czy taka reklama a'la katolickie sumienie, ma szansê kim¶ potrz±sn±æ? Ponadto czy u ateistów lub antykleryka³ów nie wywo³a reakcji odwrotnej? Niestety, ale trzeba byæ ostro¿nym w wykorzystywaniu tego typu chwytów. Mimo wszystko mam jednak nadziejê, ¿e akcja przyniesie wiêcej dobrego ni¿ z³ego.
Niezale¿nie od tego kto ma jakie sumienie (tzn. w jakiej wierze je odmierza, czy te¿ w ogóle bez jakiekolwiek wiary), wa¿ne by to sumienie by³o czyste oraz by moralno¶æ nie by³a kulawa.
Dzi¶ poruszê dwa zagadnienia, jakie niektórym zdaj± siê dawaæ u³udne poczucie bezpieczeñstwa.
Pierwsza to wysoko¶æ komina. Najwiêksz± g³upot± jest t³umaczenie, ¿e skoro ma siê wysoki komin to nie ma problemu z wdychaniem dymu. No tak, maj±c wysoki komin sprawiamy, ¿e nawet przy bezwietrznej pogodzie nasze spaliny opadn± dopiero kilkadziesi±t metrów dalej, ale… Pomijaj±c, ¿e jest to t³umaczenie przedszkolaka to warto pamiêtaæ, ¿e kilkadziesi±t metrów dalej kto¶ ten syf bêdzie jednak wdycha³. Za³ó¿my jeszcze inn± sytuacjê. Powiedzmy, ¿e inny s±siad takiej osoby, maj±cy dom kilkadziesi±t metrów dalej po nawietrznej, te¿ ma wysoki komin. I co wtedy?
Moralno¶æ Kalego? Kali truæ to dobrze, Kalego truæ to niedobrze.
Druga sprawa to filtry na kominach. Bardzo rzadko zdarza siê w Polsce, by kto¶ pomy¶la³ o takim kosztownym, ale praktycznym dodatku. Na ca³e szczê¶cie wydaje siê, ¿e za kilka lat bêdzie to obowi±zek (m.in. z uwagi na to, ¿e du¿a czê¶æ kot³owni na paliwa sta³e nie spe³nia norm, g³ównie w zakresie emisji py³ów), ale co z tego skoro obowi±zków trzeba przestrzegaæ, a jako naród mamy tê cechê, ¿e jak co¶ nam ka¿±, to trzeba zastanowiæ siê jak zrobiæ, by siê z tego wykrêciæ. Ale wróæmy do filtrów. One nie s± po to by mo¿na by³o PALIÆ WSZYSTKIM w domowej kot³owni tylko po to, by to co jest nieuniknionym szkodliwym produktem w procesie spalania paliwa sta³ego nie dostawa³o siê do atmosfery. Poza tym produkty spalania odpadów gospodarczych (które s± inne ni¿ produkty spalania samego paliwa np. wêgla) mog± bardzo szybko zniszczyæ filtr.
Bior±c pod uwagê wszystko to co napisa³em powy¿ej, proszê zrewidujcie pogl±dy na swoje bezpieczeñstwo. Przecie¿ to tylko i wy³±cznie dla Waszego dobra.
dnia Sob 23:54, 03 Gru 2011, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz
I. POPRAWA JAKO¦CI ¦RODOWISKA CEL 2 - Czyste powietrze Dzia³anie priorytetowe - Zmniejszenie emisji zanieczyszczeñ z kot³owni i palenisk oraz z innych stacjonarnych ¼róde³ edukacja mieszkañców na temat szkodliwo¶ci spalania odpadów, w tym opakowañ plastikowych, styropianu i z przerobu drewna, nas±czonych klejami. III. EDUKACJA EKOLOGICZNA CEL 1 - Wzrost poziomu ¶wiadomo¶ci ekologicznej przez skuteczn± edukacjê E) Dzia³ania popularyzatorsko-informacyjne wydawanie ksi±¿ek, folderów, ulotek i map o tematyce ekologicznej. W harmonogramie zapisano, ¿e bêdzie to realizowane po 2007 roku m.in. z bud¿etu miasta Puck.
Ogólnie z przykro¶ci± stwierdzam, ¿e niemal ca³y program czyta siê jak listê pobo¿nych ¿yczeñ, w niektórych przypadkach niepopartych ¿adnymi dzia³aniami.
Nie przypominam sobie ¿adnej akcji, a je¿eli nawet by³a to przesz³a kompletnie bez echa, czyli zosta³a ¼le zaplanowana i/lub zrealizowana .
dnia Nie 13:52, 01 Sty 2012, w ca³o¶ci zmieniany 2 razy
Spalanie odpadów - Stra¿ Miejska w Pucku mo¿e kontrolowaæ nieruchomo¶ci
Puccy Stra¿nicy Miejscy otrzymali imienne upowa¿nienia od Burmistrza Miasta Pucka, wydane na podstawie art. 379 ustawy Prawo ochrony ¶rodowiska, które pozwalaj± na przeprowadzanie kontroli przestrzegania i stosowania zapisów z zakresu ochrony ¶rodowiska. Stra¿nicy maj± prawo do: 1) wstêpu wraz z rzeczoznawcami i niezbêdnym sprzêtem przez ca³± dobê na teren nieruchomo¶ci, obiektu lub ich czê¶ci, na których prowadzona jest dzia³alno¶æ gospodarcza, a w godzinach od 6 do 22 - na pozosta³y teren; 2) przeprowadzania badañ lub wykonywania innych niezbêdnych czynno¶ci kontrolnych; 3) ¿±dania pisemnych lub ustnych informacji oraz wzywania i przes³uchiwania osób w zakresie niezbêdnym do ustalenia stanu faktycznego; 4) ¿±dania okazania dokumentów i udostêpnienia wszelkich danych maj±cych zwi±zek z problematyk± kontroli. Przypominamy, ¿e Regulamin utrzymania czysto¶ci i porz±dku na terenie Gminy Miasta Puck wprowadza zakaz spalania odpadów w instalacjach grzewczych budynków. Dodatkowo, art. 71 ustawy o odpadach stanowi: „Kto wbrew zakazowi termicznie przekszta³ca odpady poza spalarniami odpadów lub wspó³spalarniami odpadów podlega karze aresztu albo grzywny”. Nie stosowanie powy¿szych przepisów skutkowaæ mo¿e mandatem karnym w wysoko¶ci 500 z³, a je¶li sprawa trafi do s±du nawet 5000 z³. Kontrole nieruchomo¶ci przeprowadzane bêd± w zwi±zku z licznymi zg³oszeniami mieszkañców miasta dotycz±cymi problemu spalania ¶mieci w piecach. Podjête dzia³ania maja na celu zmniejszenie tego procederu na terenie Pucka, w trosce o nasze zdrowie i ¶rodowisko. Brzmi gro¼nie, ale w rzeczywisto¶ci baæ siê powinni tylko ci, którzy truj± siebie i s±siadów. Teraz jeszcze przyda³oby siê przyk³adnie ukaraæ jakiego¶ "smrodziucha" i bêdzie nadzieja na d³ugoterminow± poprawê.
Pomimo faktu, ¿e tak pó¼no to i tak uwa¿am, ¿e nale¿y podsumowaæ to s³owami dobra robota.
Teraz jeszcze tylko odpowiednia informacja do Echa Ziemi Puckiej i mo¿na uznaæ, ¿e na pocz±tek to wystarczy (wszak od czego¶ trzeba zacz±æ).
Mam te¿ nadziejê, ¿e takie plakaty jak ten: http://miasto.puck.pl/gallery/5047.jpg trafi± na s³upy og³oszeniowe w mie¶cie. Kamieñ spad³by mi z serca, bo nie musia³bym wysy³aæ do drukarni tych, które sam opracowa³em. Mo¿e kierownicy puckich marketów (pó¼niej wyt³umaczê dlaczego) i w³a¶ciciele niektórych sklepów w³±cz± siê do akcji i zgodz± siê wywiesiæ plakaty na witrynach.
dnia ¦ro 20:24, 11 Sty 2012, w ca³o¶ci zmieniany 3 razy
Obieca³em, ¿e wyja¶niê dlaczego uwa¿am, i¿ puckie markety powinny przy³±czyæ siê do akcji. Otó¿ s± one dostawcami du¿ej ilo¶æ niezamawianych druków reklamowych, które finalnie trafiaj± do kosza, do pojemnika na makulaturê, ale te¿ do pieca.
Bodaj od wrze¶nia na mojej furtce "zawis³o" tyle gazetek (wagowo ok. kilograma papieru).
S± one wydrukowane tak, ¿e nie powinny siê znale¼æ w piecu. Nie powinny te¿ trafiæ do zwyk³ego kosza na ¶mieci. Jest to jednak idealna makulatura nadaj±ca siê do przemia³u i powinna trafiæ do recyklingu, czyli najlepiej na sk³adowisko w PGK.
Proszê pamiêtaæ, ¿e tym co ró¿ni gazetki reklamowe od dzienników czy tygodników jest wolny wybór. Prasê kupujemy z w³asnej woli, za¶ gazetki s± dostarczane mimo, a mo¿e czasami nawet wbrew naszej woli.
Proszê te¿ pamiêtaæ, ¿e w skali miasta s± to setki kilogramów, a mo¿e nawet tony papieru w skali roku. Wszak taka ilo¶æ gazetek, jak± pokaza³em na zdjêciu, trafia te¿ do kilku tysiêcy innych mieszkañców Pucka.
dnia Czw 23:06, 12 Sty 2012, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz
Z uwagi na fakt, ¿e kupuje Dziennik Ba³tycki tylko w pi±tki (ze wzglêdu na dodatek regionalny "Echo Ziemi Puckiej") przeoczy³em fakt, i¿ sprawê nowych uprawnieñ Stra¿y Miejskiej poruszono w codziennym wydaniu gazety. W tym miejscu dziêkujê redaktorowi Niemkiewiczowi za informacjê, która zaprowadzi³a mnie prosto do tego artyku³u: http://www.dziennikbaltycki.pl/artykul/494212,puck-wypowiada-wojne-palaczom-smieci,id,t.html
Pocz±tek maja to dobry moment by empirycznie okre¶liæ czysto¶æ powietrza w naszym kochanym miasteczku. Dlaczego? Ano dlatego, ¿e mamy Dzieñ Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, a polska flaga narodowa ma w¶ród barw biel. Wywieszaj±c flagê i zostawiaj±c j± na kilka dni ³atwo zobaczyæ czym oddychamy.
Zaznaczam, ¿e porównanie które zobaczycie poni¿ej obci±¿one jest pewnym b³êdem wej¶ciowym, bowiem flaga wywieszona w maju ma ju¿ swoje lata i w momencie wywieszanie nie by³a tak idealnie bia³a jak nowa, na której ja po³o¿y³em, ale uwierzcie mi, ¿e ró¿nica nie by³a wielka. A jak wygl±da po wch³oniêciu czystego puckiego powietrza? Ano tak:
Wyobra¼cie sobie, ¿e to samo wci±gaj± Wasze p³uca. Oczywi¶cie prócz dymu jest tu te¿ zwyk³y kurz, ale ten do¶æ ³atwo spraæ, za¶ ¿eby pozbyæ siê sadzy znów flagê czeka k±piel w Vanishu (przez co pewnie nieco ucierpi druga z polskich barw narodowych).
dnia Wto 21:29, 21 Maj 2013, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz
Korzystaj±c z dnia wolnego uda³em siê dzi¶ na zakupy w rejon rynku. By³em tam te¿ kilka dni temu i te¿ zwróci³em uwagê na to co dzisiaj, ale podejrzewa³em, ¿e mo¿e nie jest norma. Niestety, JEST! Smród jest okropny. Gryz±cy dym wydobywaj±cy siê z okolicznych domów sprawia, ¿e powietrze ledwie nadaje siê do oddychania. To samo by³o w okolicach poczty. Listopad to najgorszy okres, bo to jeszcze nie jest pe³nia sezonu grzewczego i jak siê da to ludzie przepalaj± ró¿nym syfem. Pewnie nawet zadzwoni³bym po Stra¿ Miejsk±, ale przecie¿ to ich siedziba! Z których kominów wypadaj± k³êby dymu to widaæ go³ym okiem. Czy ktokolwiek to kontroluje (przepisy s±)? Mo¿e dobrze by³oby gdyby Burmistrz otworzy³ okno w swoim gabinecie i przez kilka godzin wdycha³ toksyny.
Najgorsze w tym wszystkim jest to, ¿e choæ w pobli¿e mojego domu ten smród nie dociera to dioksyny, benzo(a)piren i inne ¶wiñstwa unosz± siê w pyle na kilometry. Ostatnio czyta³em, ¿e ¶rednia ¿ycia jest u nas znacznie krótsza ni¿ w krajach po³o¿onych na zachód. Podawano to przy okazji kampanii "antywêglowej", ale to nie jedyny k³opot. Problemem jest wrodzona g³upota u sporego odsetka moich rodaków. Dla krótkotrwa³ego "zysku" skracaj± ¿ycie sobie i innym. Nie da siê ich wyedukowaæ (inna sprawa, ¿e pucki Urz±d Miasta nawet nie próbuje!), a respekt czuj± jedynie pod prêgierzem. No có¿, jak nie da siê inaczej to trzeba si³±. Kto¶ powie, ¿e to nic nie da, bo i tak ludzie bêd± paliæ ¶mieciami (na marginesie, nowe przepisy ¶mieciowe podobno mia³y wyeliminowaæ to zjawisko!), ale chodzi o to ile procent ludzi bêdzie tak robiæ. Dla zobrazowania pos³u¿ê siê porównaniem - pomimo czêstych kontroli SM nadal ludzie czasami parkuj± przy przej¶ciu dla pieszych ko³o poczty lub przy skrzy¿owaniu ko³o Apteki Dy¿urnej, ale gdyby nie te kontrole to podejrzewam, ¿e kierowcy parkowaliby tam non stop. ¦wiadomo¶æ, ¿e mo¿na zap³aciæ mandat, bo "tu kontroluj±" dzia³a prewencyjnie. Pora zrobiæ co¶ takiego i w innych sferach bezpieczeñstwa mieszkañców. Do najwa¿niejszy zaliczam masowe trucie Pucczan przez grupê bezmy¶lnych palaczy, czyli tych co ³aduj± do pieca to co siê pod rêkê nawinie.
Czy magistrat czeka na moj± kolejn± ulotkê do mieszkañców? Obud¼cie siê! Spoczêli¶cie na laurach bo uda³o siê zdobyæ trochê kasy w konkursie "Czyste powietrze Pomorza"? Fajnie, tylko wyjd¼cie teraz z ratusza i zacznijcie g³êboko oddychaæ... i róbcie to ze ¶wiadomo¶ci±, ¿e ka¿dy haust powietrza pompuje do Waszej krwi truciznê.