Stroje regionalne i ludowe, suknie Ĺlubne, materiaĹ na firany
Jest coraz większy problem ze znalezieniem sukna do celów mundurowych. Nie mówię już tutaj o wyrobie, wykonanym w technice i jakości osiemnastowiecznej, ale w ogóle o jakimkolwiek suknie.
Badam sprawę zamówienia sukna mundurowago, które spełniałoby minimum naszych wymagań. Już wiem, że będą to ilości rzędu 200 - 300 m jednego koloru, co będzie kosztowało kilkanaście tysięcy złotych (cena jednego metra raczej nie zejdzie poniżej 50 zł).
W związku z tym chciałbym uzyskać opinię na kilka spraw: - jaka ilość sukna byłaby potrzebna grupie (długość w metrach, przy przeciętnej szerokości 1,5 m). - jaka gramatura byłaby najlepsza (przeciętne sukno płaszczowe lub flausz ma obecnie ok. 550 - 600 g / mb; wydaje mi się ze mundury szyte z takiego sukna są za grube, my mamy spodnie i kamizelki z sukna 490 i na lato są za ciepłe). - na jaki kolor jest najwieksze zapotrzebowanie - domyślam się, że granat, ale może lepiej białe, do samodzielnego farbowania. - jaka zawartość sztucznego dodatku jest dopuszczalna - standardowo stosuje się 20%, ale być może uda się znaleźć wykonawcę, który zrobi 100% wełny.
Proszę nie traktować sobie, że coś obiecuję - sprawdzam tylko możliwości. Jeśli się okaże, że w środowisku będzie zapotrzebowanie na takie minimalne zamówienie, to sprawa ruszy z miejsca, jeśli nie - pozostanie tylko w sferze planów. Prosiłbym również o określanie zapotrzebowania dla całych grup z uwzględnieniem jakiegość zapasu na przyszłość - sądzę, że tylko w taki sposób określimy rzeczywiste potrzeby i możliwości.
...jeśli to faktycznie granat lub biały i raczej cienkie (nie płaszczowe)