Baza wyszukanych fraz
Stroje regionalne i ludowe, suknie ślubne, materiał na firany



http://www.rp.pl/artykul/948882-Duze-pieniadze-na-watpliwy-projekt.html?p=1

Osobi¶cie zastanawia mnie po co wydawaæ ponad 16 mln z³otych przy za³o¿eniu, ¿e prawie 60% ¿³obków zostanie zamkniêta za dwa lata. Takie dzia³anie przypomina kolokwialnie mówi±c "zapchanie kiszki na jaki¶ czas", a nie rozwój miejsc pracy i realne d³ugoterminowe wspieranie rodzin (jakim jest rozbudowanie ¿³obków istniej±cych od lat). Przecie¿ przyk³ad takiego dzia³ania ju¿ mieli¶my w przypadku tzw. unijnego przedszkola w Pucku.

Jaki rodzic zdecyduje siê oddaæ dziecko do niesprawdzonego ¿³obka, zw³aszcza po ostatniej aferze ze ¿³obkiem ZACZAROWANA KRAINA PUCHATKA we Wroc³awiu?
Przecie¿ chodzi o powierzenie opieki nad najcenniejszym skarbem rodzica. Ja, zanim zdecydowa³em siê na wybór przedszkola dla dziecka, zrobi³em gruntowne rozeznanie i to nie tylko co do warunków, ale tak¿e co do personelu.

Niestety, czasami ludzie "nie kupi± kota w worku" (np. nie kupi± niesprawdzonego samochodu lub mieszkania), ale oddadz± dziecko w rêce zwerbowane na szybkiego? Jak mo¿na skompletowaæ i sprawdziæ personel w ci±gu tak krótkiego czasu? W przypadku 3-4 punktów jest to mo¿e i ³atwiejsze, ale nie w przypadku ponad pó³ setki. Nawet deklaracja bardzo dobrego nadzoru nie by³aby tu wystraczaj±ca, bo mo¿e oznaczaæ, ¿e dziecko co pó³ roku bêdzie mia³o nowego opiekuna.

Resztê pozostawiam bez komentarza, bo chyba nic nie trzeba dodawaæ do artyku³u. Zw³aszcza zacytowane s³owa pani £owkiel idealnie oddaj± zasadê, ¿e nie swoje pieni±dze bardzo ³atwo siê wydaje.



W odniesieniu do wspomnianej publikacji, w której g³ówny akcent postawiono na fakt odp³atno¶ci za wy¿ywienie chcieliby¶my podkre¶liæ, ¿e od pocz±tku deklarowali¶my bezp³atn± opiekê nad dzieæmi uwzglêdniaj±c± m.in. ¶rodki higieny osobistej, opiekê pedagogiczn± i psychologiczn±. Sformu³owanie bezp³atne ¿³obki rozumiemy w taki sposób, w jaki rozumie siê sformu³owanie bezp³atne szko³y publiczne, które przecie¿ wy¿ywienia z za³o¿enia nie zapewniaj±. Faktu odp³atno¶ci za wy¿ywienie nigdy nie ukrywali¶my, a informacje o tym uwarunkowaniu pojawia³y siê m.in. 22 listopada w Radiu Gdañsk i 12 listopada na portalu www. trojmiasto.pl.

W styczniu otworzyli¶my pierwszych kilka placówek.
Je¿eli liczba stron ¿³obków odzwierciedla rzeczywist± liczbê otwartych ¿³obków to ju¿ wiemy co p. Gawrych ma na my¶li mówi±c "kilka" ( to w odniesieniu do tych kilku z³otych), bowiem w styczniu pojawi³y siê strony bodaj piêciu ¿³obków.
Oczywi¶cie i na to znajd± siê odpowiednie "wyja¶nienia", do których przyzwyczai³ nas p. Gawrych. Na stronie fundacji co chwila padaj± stwierdzenia, ¿e terminy s± orientacyjne i "uzale¿nione od wielu czynników proceduralno - osobowych, których nie da siê do koñca przewidzieæ". Procedualno - osobowych? Muszê to zapamiêtaæ, bo pewnie jeszcze nie raz co takiego przeczytam.

Pan Gawrych zapomnia³ chyba, ¿e przystêpuj±c do konkursu, w którym zgarnia siê 28 baniek trzeba przewidywaæ.

Na stronie fundacji czytamy, ¿e wiele ¿³obków otwartych zostanie dopiero w marcu, a dla równie du¿ej grupy dopiero trwaj± negocjacje co do lokalizacji, wiêc wcale bym siê nie zdziwi³, gdyby ruszy³y dopiero pó¼n± wiosn±.
Pan Gawrych zadeklarowa³ terminowe gruszki na wierzbie i s³owa dotrzyma³, bowiem mamy co¶ czego nie ma. Pewnie kiedy¶ jednak powstanie tyle, ¿e czy gdyby napisaæ prawdê w dokumentacji do konkursu lub gdyby rozpatruj±cy j± urzêdnicy mieli wyobra¿enie o tym, ¿e ¿³obków nie robi siê od rêki w osiedlowej pralni, to rezultat konkursu by³by inny?

Jak to podsumowaæ? Mogê siê myliæ (ba, nawet chcia³bym siê myliæ), ale my¶lê, ¿e prêdzej w naszych Tatrach wyro¶nie Mt. Blanc ni¿ p. Gawrych przyzna siê do pomy³ki. dnia Sob 11:16, 16 Lut 2013, w ca³o¶ci zmieniany 3 razy


¯³obki bêd± kameralne, bo w ka¿dym z nich znajdzie siê miejsce tylko dla piêtnastki maluchów w wieku od pó³ roku do trzech lat.
Ale w zamian dzieciaki bêd± mia³y pe³n± opiekê - od ca³odziennego wy¿ywienia, przez opiekunki, pieluchy po nawet lekcje angielskiego. I tak przez dziesiêæ godzin dziennie.
Dodatkowo rodzice mog± liczyæ na wsparcie psychologów oraz porady dietetyków.
- To ma byæ kompleksowa opieka - podkre¶la prezes Gawrych.
Co najwa¿niejsze, wszystko bêdzie ca³kowicie za darmo. Przynajmniej przez dwa lata, czyli okres finansowania przedsiêwziêcia z pieniêdzy Europejskiego Funduszu Spo³ecznego.

Od listopada szukamy chêtnych - mówi Arkadiusz Gawrych. - A w styczniu nowego roku nasze placówki ruszaj± ju¿ pe³n± par±.
3. Przy przyjmowaniu dzieci do ¿³obka w pierwszej kolejno¶ci przyjmowane bêd± dzieci:
- rodziców legitymuj±cych siê orzeczeniem o niepe³nosprawno¶ci;
- rodziców, pragn±cych wróciæ na rynek pracy;
- matek lub ojców samotnie wychowuj±cych;
- w gorszym po³o¿eniu ekonomicznym, geograficznym maj±cym gorszy dostêp do edukacji;
- rodzin wielodzietnych (3 i wiêcej);
- umieszczone w rodzinach zastêpczych.
4. O uczestnictwie w projekcie, w przypadku wiêkszej liczby zg³oszeñ bêdzie decydowa³a gorsza sytuacja materialna, spo³eczna, oceniana na podstawie Karty zg³oszeniowej oraz informacji z O¶rodka Pomocy Spo³ecznej.

Jak to podsumowaæ? Mogê siê myliæ (ba, nawet chcia³bym siê myliæ), ale my¶lê, ¿e prêdzej w naszych Tatrach wyro¶nie Mt. Blanc ni¿ p. Gawrych przyzna siê do pomy³ki.

Niestety ale taka postawa cechuje wiêkszo¶æ osób na stanowiskach. Im wy¿szych tym trudniej im przyznaæ siê do b³êdu.
Wynika to z prze¶wiadczenia, ¿e nie mog± oni pokazaæ s³abo¶ci i nieomylno¶ci, a tym by³oby przyznanie siê do b³êdu, gdy¿ kwestionowa³oby to ich kwalifikacje, wiedzê, pozycjê, a to z kolei rodzi³oby ryzyko utraty ciep³ej i intratnej posady oraz statusu spo³ecznego.

Dziwne, ¿e np. Rzeczpospolita nie poci±gnê³a tematu bior±c pod uwagê zastrze¿enia w zakresie przyznania tych pieniêdzy.
A teraz jak widaæ tak¿e w kwestii realizacji umowy.
Opó¼nienia w realizacji projektu z pewno¶ci± wymagaj± zgody ministerstwa w zakresie przesuniêcie terminów, w przeciwnym razie nale¿a³oby zwracaæ niewykorzystane fundusze (za miesi±ce które ju¿ minê³y, a ¿³obki nie funkcjonuj±).
A to by³by ju¿ problem dla obu stron.
Bo FPI mia³oby ¿³óbki na okres krótszy ni¿ dwa lata, a ministerstwo niewygodne pytania - czemu tych pieniêdzy nie otrzymali inni, lepiej przygotowani startuj±cy w konkursie?

Opisany w artykule sposób rozdzielania ¶rodków publicznych przez Ministerstwo Pracy jest skandaliczny. Niestety, przypomina to niedawne rozstrzyganie przetargów na budowê autostrad i przyznawanie kontraktów konsorcjom - wydmuszkom, bez sprzêtu, pracowników i do¶wiadczenia, ale za to z mas± podwykonawców. Fina³ wszyscy znamy... Ale co tam, dlaczego niby rz±dowi ma na czymkolwiek zale¿eæ? W koñcu rozdzielaj± nieswoje pieni±dze.
Wiêkszo¶æ naszych b³êdów jest bardziej wybaczalna ni¿ ¶rodki, którymi staramy siê je ukryæ. dnia Nie 11:41, 17 Lut 2013, w ca³o¶ci zmieniany 3 razy



Jak t³umacz± rodzice z Go¶cicina, przez kilka dni próbowali skontaktowaæ siê z puck± fundacj±, zaprosiæ przedstawiciela do Go¶cicina i przedstawiæ mu swoje zastrze¿enia, jednak jak twierdz±, otrzymywali wymijaj±ce odpowiedzi. Wiêc sami zrobili zebranie rodziców i zaprosili na nie naszego reportera.
Po zebraniu rodziców z udzia³em prasy w ci±gu dwóch dni przedstawiciele Pozytywnych Inicjatyw pojawili siê w Go¶cicinie, by porozmawiaæ z rodzicami. Przyjecha³o piêæ osób, w tym rzecznik.
- Mia³ byæ monitoring, by¶my mieli podgl±d na to, co siê dzieje z naszymi dzieæmi. To w obecnych czasach konieczno¶æ. Niestety, nie dzia³a. Mia³y byæ cztery posi³ki dziennie, do tego musia³am podpisaæ o¶wiadczenie, ¿e nie bêdê przynosi³a dziecku do ¿³obka ¿adnych produktów ¿ywieniowych. Niestety, ¿³obek zapewnia tylko jeden rodzaj mleka, niewa¿ne czy dziecko jest alergikiem czy ma inne potrzeby ¿ywieniowe. Wiêc muszê ³amaæ podpisane zobowi±zanie i przynosiæ mleko dla syna.
Wiêc z ca³ego wy¿ywienia, na kwotê 10 z³otych dziennie syn dostaje tylko kaszkê. Bo owoce typu mandarynka dla dziecka, które nie ukoñczy³o pierwszego roku ¿ycia, to pomy³ka.
- Wyposa¿enie ¿³obka wygl±da bardziej na przedszkolne, dla kilkumiesiêcznych dzieci nie ma prawie nic - dodaje mama numer trzy. - Panie maj± problem: albo musz± nosiæ syna na rêkach, albo po³o¿yæ go w ³ó¿eczku. Le¿aczków, kojców, bujaczków nie ma w ogóle.
- Do prowadzenia zajêæ muzycznych przyda³oby siê radio. Brak. Nie ma ¿aluzji w oknach, a okna s± od po³udnia, wiêc pomieszczenie ju¿ teraz siê nagrzewa. Nie ma nawet termometru, gdyby opiekunka chcia³a sprawdziæ, czy dziecko nie gor±czkuje - lista zastrze¿eñ mam jest d³uga.

Jak mówi± panie, gdy otrzyma³y informacje o zakwalifikowaniu do projektu unijnego, ich rado¶æ by³a wielka. Ka¿da marzy³a, by znale¼æ opiekê dla dziecka. Pierwsze spotkanie odby³o siê przed otwarciem ¿³obka.
- Chodzi³o o podpisanie umowy. Na wiêkszo¶æ pytañ odpowied¼ by³a taka sama: "nie wiem, nie musi pani braæ udzia³u w tym projekcie" - wspomina inna mama.

Janosz Józefczyk, rzecznik Pozytywnych Inicjatyw przyznaje, ¿e rodzice z Go¶cicina nie do koñca zrozumieli ideê unijnych ¿³obków, które jego zdaniem nigdy nie bêd± mia³y takich warunków, jak te komercyjne. - Tojest pionierski projekt w skali ca³ego kraju. Zmagamy siê z wieloma trudno¶ciami i pewne niedoci±gniêcia od strony organizacyjnej s± - mówi Janosz Józefczyk. - Z jednej strony jest wielki nacisk rodziców, by ¿³obki jak najszybciej otwieraæ, z drugiej potem mo¿e to siê skoñczyæ jak w przypadku Go¶cicina.
Rzecznik podkre¶la, ¿e ¿³obki spe³niaj± wszystkie wymagania, obiekty maj± odbiory wszystkich s³u¿b. - Op³ata za wy¿ywienie, która tak intryguje rodziców, musi byæ sta³a, bo to tzw. wk³ad w³asny w projekt. Nie mo¿na jej obni¿yæ z powodu nieobecno¶ci dziecka - t³umaczy rzecznik. - To zreszt± jedyna op³ata, jak± ponosz± rodzice. W zamian otrzymuj± opiekê nad dzieæmi. Niestety, w Go¶cicinie zderzyli¶my siê z gigantycznymi wrêcz oczekiwaniami rodziców. Wszystkie ich postulaty zosta³y spisane, pochylimy siê nad nimi i sprawdzimy, co uda siê zrealizowaæ. Na pewno monitoring musi zadzia³aæ. Obecne k³opoty wynikaj± z braku ³±czno¶ci: T-Mobile nie ma zasiêgu. Spróbujemy porozmawiaæ z firm± cateringow±, która dostarcza posi³ki dla dzieci, by bardziej spe³nia³y one oczekiwania rodziców.
Szkoda tylko, ¿e rzecznik nie okre¶li³ co mia³ na my¶li mówi±c " o wygórowanych oczekiwaniach rodziców". Bo my prosili¶my o : - termometr; posi³ki dostosowane do wieku dziecka (do tej pory zupki nie by³y miksowane, 7 miesiêczny maluch mia³ zje¶æ marchewkê w kawa³ku - GRATULUJÊ!!!); naczynia dla dzieci (w pierwszych dniach dzieci nie mia³y ani czym, ani na czym zje¶æ posi³ku); jasnych zasad (tzn. je¿eli podpisujê dokumenty zakazuj±ce przynoszenia mi do ¿³obka mleka to proszê o to aby mleko by³o przez ¿³obek zapewnione - to samo tyczy siê butelek; chocia¿ pracownicy FPI uwa¿aj± ¿e 20 tyg. dziecko napije siê z plastikowego jednorazowego kubka); jasnych zasad systemu odp³atno¶ci za ¿³obek ( w umowie mamy zapis, ¿e p³acimy za wy¿ywienie dziecka, a nie ¿e wnosimy wk³ad w³asny). FPI ma tak skonstruowan± umowê z firm± cateringow±, ¿e p³ac± im za dostarczon± porcjê (czyli je¿eli zg³aszam, ¿e dziecko jest chore posi³ek dla niego nie jest dostarczony, a ja muszê za niego zap³aciæ!!!! Co siê dzieje z tymi pieniêdzmi??).
Je¿eli my jako rodzice nie zrozumieli¶my idei stworzenia ¿³obków to mo¿e j± nam Pan rzecznik wyt³umaczy. Bo jak dla mnie to Fundacja podjê³a siê stworzenia instytucji o której dzia³aniu nie ma zielonego pojêcia. Odnoszê wra¿enie, ¿e nie dobro dziecka jest tu dla Fundacji najwa¿niejsze. Jestem ciekawa jak jest w innych ¿³obkach. Jakie jest wyposa¿enie , czy zabawki s± bezpieczne dla dzieci poni¿ej 3 roku ¿ycia (moim zdaniem je¿eli producent zabawki okre¶la ¿e jest ona przeznaczona dla dzieci powy¿ej 3 roku ¿ycia taka zabawka nie powinna siê w ¿³obku znale¼æ a w ¿³obku nr 54 takie zabawki s±).

Odno¶nie op³aty, która budzi zastrze¿enia. Op³ata za ¿³obek wynosi ok. 200 z³ miesiêcznie. Projekt wymaga tzw. wk³adu w³asnego rodzica i w tym przypadku jest ni± pozycja bud¿etowa „Wy¿ywienie”. Poniewa¿ jest to wk³ad w³asny nie podlega zwrotowi rodzicom wskutek nieobecno¶ci dziecka. W przypadku nieobecno¶ci dziecka w ¿³obku niewykorzystana kwota mo¿e byæ po pewnym czasie wykorzystana na inne potrzeby projektu (nie mo¿e byæ to wynagrodzenie dla zarz±dzaj±cych nim). Po zaproponowaniu przez nas wykorzystania tej kwoty zatwierdza propozycjê (lub nie) Ministerstwo Pracy i Polityki Spo³ecznej. Je¶li kwota nie zostanie wykorzystana, np. wskutek odrzucenia naszej propozycji przez urz±d ¶rodki zostaj± zwrócone do MPiPS.
ZBULWERSOWANA MAMO! Chodzi o wymagania, aby od pierwszego dnia wszystko dzia³a³o perfekcyjnie. Zostali¶my ukarani za chêæ jak najszybszego otwarcia ¿³obka pod presj± rodziców. Ci w dramatycznych s³owach prosz± o po¶piech. Liczyli¶my na poradzenie sobie z pewnymi niedogodno¶ciami przez rodziców i opiekunów prawnych. W Go¶cicinie na pierwszym zebraniu komitetu rodzicielskiego sformu³owane zosta³y postulaty zamiast spisania propozycji rozwi±zania problemów i zaproszona zosta³a prasa. Kiedy nastêpnego dnia po otrzymaniu listy postulatów spotkali¶my siê z rodzicami, okaza³o siê, ¿e pewne problemy mo¿na za³atwiæ we w³asnym zakresie. Okaza³o siê, ¿e np. zas³onê (która nie jest wymagana przez sanepid – ten wymaga rolety w sypialni) mo¿e zorganizowaæ jeden z ojców, kto¶ inny przyniós³ odtwarzacz CD z radiem. Okaza³o siê, ¿e na podstawie wspólnie spisanej listy ¿yczeñ odno¶nie kateringu mogli¶my podj±æ rozmowy z firm± kateringow±, która obieca³a poprawê menu. Pó¼niej okaza³o siê, ¿e siedzenia do karmienia maj± funkcjê le¿aczka. Nie jeste¶my idealni w tym, co robimy, pope³niamy b³êdy, ale DZIA£AMY. Dlatego pozdrawiam i nie zachêcam do wpisów, tylko do DZIA£ANIA.
pozytywna ¶ciema ! ... tylko szkoda dzieciaków i rodziców !
obiektywna (go¶æ)

ju¿ od samego pocz±tku .. tzn od za³atwienia przez ks Jana dotacji by³o wiadomo ¿e to siê nie mo¿e udaæ!!! , jak nowa organizacja - organizacja widmo - powo³ana jako jedna z kilku zale¿nych.... gdzie pieniadzê kr±¿± w zamkniêtym obiegu - organizacja bez wiedzy, do¶wiadczenia ...zajmowaæ siê mo¿e tak odpowedzialnym zadaniem i wymagaj±cym moim zdaniem wieloletniego do¶wiadczenia!!! nie wszystko da sie zrobiæ poprzez lanse prezesa!!!! i nieustann± promocjê w mediach! trzeba co¶ umieæ .... ¿eby co¶ robiæ, szczególnie w tak wra¿liwej i trudnej sprawie!!! Mam nadziejê ¿e ministerstwo co¶ z tym zrobi zanimi bêdzie za pó¼no!

Potwierdzaj± siê obawy o mo¿liwo¶ciach organizacyjnych fundacji przy realizacji tego projektu.

Kolejna dziennikarka DB - Anna Mizera-Nowicka - poruszy³a temat k³opotów inicjatywy pana Gawrycha:
http://www.dziennikbaltycki.pl/artykul/824100,bezplatne-zlobki-na-pomorzu-ministerstwo-ostrzega-pucka,id,t.html

W ¶lad za tym w±tpliwo¶ci i k³opoty w zakresie tego projektu poruszy³a telewizja TTM:
http://www.telewizjattm.pl/serwis-informacyjny/2013-04-18/02/dotacja-na-darmowe-zlobki-na-pomorzu-pod-znakiem-zapytania.html?play=on
Pan Gawrych ju¿ jakby trochê mniej b³yskotliwy przed kamer±. Oczywi¶cie winni s± wszyscy inni, ale nie ci którzy wystêpuj±c o wielomilionow± dotacjê nie zdawali sobie sprawy z czym bêd± musieli siê zmierzyæ.

Szuka³em na stronie Pozytywnych Inicjatyw jakiego¶ kolejnego wyja¶nienia pana Krawczyka, ¿e wszystko idzie zgodnie z planem itd, ale nie uda³o mi siê znale¼æ.

Mo¿e doczekam siê jakiej¶ teorii spiskowej, ¿e kto¶ to wszystko specjalnie robi³ na z³o¶æ fundacji, by nie wywi±za³a siê z terminów. Prawda jest jednak taka, ¿e winnych jest tylko dwóch: FPI i ministerstwo. S±dz±c po s³owach p. Gawrycha w TTV zaczyna siê delikatne przerzucanie odpowiedzialno¶ci, ale my¶lê ¿e krzywdy sobie nie zrobi±.

Teraz pozostaje zadaæ sobie kolejne pytania co do dzia³alno¶ci p. Gawrycha, np:
Z czyich pieniêdzy sfinansowano nagranie i wydanie "Fali Dobra II"? Ja znam tylko nieoficjaln± wersjê, wiêc nie bêdê jej tu przedstawia³.



© Stroje regionalne i ludowe, suknie ¶lubne, materia³ na firany Design by Colombia Hosting