ďťż
Baza wyszukanych fraz
Stroje regionalne i ludowe, suknie ślubne, materiał na firany

Temat powstał po wydzieleniu postu z wątku "USTAWIENIE NÓG ..."


Ładowanie na 12 temp, temat znany ale myśle ,że warto obejrzec i "czeską szkołę" . http://napoleonika.cz/content/view/235/10/lang,cz/
Na stronce jeszcze wiele ciekawych rzeczy jak szkoła plutonu i batalionu.
Po francusku.
http://www.youtube.com/user/gotrek860?blend=14&ob=5#p/u/6/5I32AN5FZw4

Po rosyjsku.
http://www.youtube.com/watch?v=8LuTHWVciFw

W wykonaniu Niemców.
http://www.youtube.com/watch?v=S17X6dwgBMg

Szkocki, późniejszy ale nawiązujący do naszego.
http://www.youtube.com/watch?v=pRTuRWAkSHs&feature=related
http://www.youtube.com/watch?feature=player_profilepage&v=J0b0UGraiVc

Po polsku. Nieporadnie, ale po polsku, a i kula wyleciała, i w kulochwyt trafiła .
Pierwsze strzelanie z mojego "hindusa" ładunkami bojowymi - prawie, bo prochu znacznie mniej niż regulaminowe 12 g. Ale proch drobnoziarnisty (am. FFF), w kalibrze 17,5 mm ciśnienie znacznie większe daje niż karabinowy (ten powinien mieć granulację FF co najmniej - nie za dużą jednak, przecież w prusakach ze stożkowym zapałem przez otwór musiał na panęwkę się wydostawać!) i ODRADZAM sypanie Vesuvitu LC w ilości 12g bo to nie historyczne. Poza tym do tarczowego strzelania nie potrzeba huku i bojowych naważek .

Muszę to kiedyś jeszcze raz zrobić przy bardziej sprzyjającej pogodzie. Nie trzeba będzie bać się wywrócenia w udeptanym śniegu a tylko obawiać kopa w ramię. Załaduję też grubszego prochu w ilości zbliżonej do regulaminowej, aha i kul muszę odlać wreszcie.

NB. Na zawodach, klika miesięcy później, gdy strzelałem z flinty po raz drugi na ostro (kule na flejtuchu), celowawszy w prawo i górę tarczy (bączek z muszką skrzywiony, prochu mało stosunkowo) "wystrzelałem 54 punkty. Zwycięzca miał 88 pkt, wszystkie w czarnym!



Po polsku. Nieporadnie, ale po polsku ...
Oj Kropku Kropku, bardzo nieporadnie, aż normalnie brak słów. Proponuję poczytać regulamin i poprawić pewne niedociągnięcia.
Dla tych co nie posiadają takowego wyciąg z regulaminu (z zachowaniem oryginalnej pisowni):

NABIIANIE NA 12ŚCIE TEMPOW

1. Do nabiiania – broń.
Jedno tempo i dwa poruszenia.
Poruszenie pierwsze.
58. Obrócić się w pół prawo na napiętku lewym, prawą nogę poftawić w kąt profty za lewą, tak, żeby pięta przychodziła na śrzodek prawey, obrócić broń lewą ręką, zamkiem w pole, uchwycić ią prawą ręką w uięciu kolby; broń od ramienia odsadzona proftopadle w ręku ftać powinna; ręka lewa pod kolbą.
Poruszenie drugie.
59. Prawą ręką nachylić broń w lewą rękę, która ią na pierwszym bączku uchwyci; wielki palec wyciągnięty wzdłuż łoża, kolba pod rękę prawą w uięciu kolby, przyciśnięta do ciała, poniżey dwa cale od piersi prawey; koniec rury równo z okiem, kabłąk trochę w pole obrócony; łokieć lewy do boku przyciśnięty; fkoro broń rzucona w lewą rękę, palec od prawey przychodzi na dekiel, wyżey fkałki, inne 4ry palce zamknięte, prawa ręka wzdłuż kolby.
2. Otwórż – panewkę.
Jedno tempo, iedno poruszenie.
60. Otworzyć panewkę, odpychaiąc mocno dekiel wielkim palcem prawey ręki; lewa ręka nieporuszona utrzymuie broń, łokieć lewy cofnąć w tył, prawą rękę przenieść do patrontasa, i otworzyć go, prowadząc rękę między ciałem i kolbą.
3. Do – ładunku.
Jedno tempo, iedno poruszenie.
61. Schwycić prędko ładunek między wielki i pierwsze dwa palce i przenieść go razem przed gębę, prawą rękę prowadząc między kolbą i ciałem.
4. Odgryź – ładunek.
Jedno tempo, iedno poruszenie.
62. (*) Odgryźć ładunek równo z prochem, trzymaiąc przy otworze, między wielkim a dwoma pierwszemi palcami, spuścić razem rękę, ładunek trzymaiąc proftopadle, blizko panewki, dłoń ku ciału, łokieć prawy do kolby przyciśnięty.
5. Podsyp.
Jedno tempo, iedno poruszenie.
63. Spuścić głowę, okiem rzucić na panewkę, podsypać, ścisnąć ładunek między wielkim i pierwszym palcem; podnieść głowę, prawą rękę przenieść za dekiel, opierając o niego dwa oftatnie palce.
6. Zamkniy – panewkę.
Jedno tempo, iedno poruszenie.
64. Zamknąć panewkę silnie dwoma oftatniemi palcami ręki prawey, lewą daiąc opór, i trzymaiąc zawsze ładunek między wielkim i dwoma pierwszemi palcami ręki prawey, pięść przy ciele, łokieć w tył i trochę od ciała odsadzony.
7. Do lewey nogi – broń.
Jedno tempo, dwa poruszenia.
Poruszenie pierwsze.
65. Wyprostować broń wzdłuż uda lewego, przycisnąć silnie kolbę, wyciągnąć żywo rękę prawą, bez pochylenia ramienia i ftęplem obrócić ku ciału; spuścić broń w lewey ręce do drugiego bączka; kurek oprzeć o wielki palec prawey ręki, front razem zrobić obracaiąc się na napiętku lewym; prawą nogę przenieść, ftawiaiąc iey piętę naprzeciw środka lewey nogi.
Poruszenie drugie.
66. Puścić broń prawą ręką, lewą opuścić ią wzdłuż i blizko ciała, prawą rękę podnieść równo z wylotem o cal od rury, kolbę oprzeć o ziemię bez stukania; ręka lewa oparta o ciało, przy oftatnim guziku kamizelki, broń dotyka się lewego uda, koniec rury naprzeciw środka ciała.
8. Ładunek – w rurę.
Jedno tempo, iedno poruszenie.
67. (**) Okiem rzucić na koniec rury, obrócić rześko wierzch prawey ręki do ciała, dla wsypania prochu w rurę; łokieć równo z pięścią; wytrząść ładunek, wpuścić go w rurę i zostawić rękę wywróconą, palce zamknięte bez ich ściskania.
9. Za – stępel.
Jedno tempo, dwa poruszenia.
68. Spuścić żywo łokieć prawy, uchwycić ftępel między wielki a pierwszy palec, rękę przewrócić dłonią w pole, stępel obrócić szybko między bagnetem a twarzą, zamknąwszy palce; stęple drugiego i trzeciego szeregu strychować maią o łopatkę poprzednika, stępel profto, w równi z bagnetem ręka wyciągnięta, oczy w górę, gruby koniec stępla naprzeciwko wylotu, lecz nie wsadzony.
Poruszenie drugie.
69. Gruby koniec stępla wsadzić w rurę, aż do ręki.
10. Przybiy.
Jedno tempo, iedno poruszenie.
70. (***) Wyciągnąć rękę, uchwycić ftępel, za cienki koniec wielkim palcem wyciągniętym; a pierwszym zgiętym, inne palce zamknięte; przybić silno dwa razy, uchwycić znowu za cienki koniec, łokieć prawy maiąc przy ciele.
11. Stępel – na mieysce.
Jedno tempo, dwa poruszenia.
71. Jak w pierwszem poruszeniu za stępel; cienki koniec ftepla przenieść do bączków bez wsadzenia.
Poruszenie drugie.
72. Zasadzić cienki koniec w bączek wielkim palcem i wpuścić stępel, rękę prawą podnieść żywo, i zgiętą nieco położyć na grubym końcu stępla.
12. Na ramie – broń.
Jedno tempo, trzy poruszenia.
Przed zaczęciem pierwszego poruszenia na komendę krótko wymówioną na remie, spuszcza się lewa ręka po broni tak, aby łokieć prawie był wyciągnięty, poczym na komendę broń, robi się.
Poruszenie pierwsze.
73. (****) Podnieść broń lewą ręką wzdłuż ciała, równo z ramieniem, łokieć lewy przy ciele, rura w pole, prawą rękę razem przenieść i uchwycić broń w uięciu.
Poruszenie drugie.
74. Podnieść broń prawą ręką, lewą puścić i przenieść ią pod kolbę; prawą nogę obok lewey poftawić, prawą rękę broń do ramienia przycisnąć, w poftawie przepisaney o trzymaniu broni; prawa ręka dotyka się broni w uięciu kolby, bez iey ściskania.
Poruszenie trzecie.
75. Rekę prawą na swoie miesce odrzucić szybko.

* Tabella III. fig. IV.
** Tabl: III. fig: 5.
*** Tabl: III fig. 6.
**** Tablica III. fig. 1.
Co do ładowania Kropka to trzeba Kubie przyznać racje, jednka moim zdaniem ładowanie wg. Kropka znacznie odbiega od średniej pułkowej i to na plus. Tu są niedociągnięcia ale ogólnie Kropek masz pojęcie. Niektórzy ładowacze u nas nie mają pojęcia jak to robić, nie chcą się uczyć a co gorsza uczą tego innych mniej doświadczonych.
Fakt, z tym "bardzo nieporadnie" to przesadziłem.
moze byles malo wyspany - to się rozumie w Twojej sytuacji



© Stroje regionalne i ludowe, suknie ślubne, materiał na firany Design by Colombia Hosting